Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Netanjahu zaostrza żądania dotyczące okupowanych terenów

0
Podziel się:

Premier Izraela Benjamin Netanjahu chce, by po ewentualnym
zawarciu porozumienia pokojowego z Palestyńczykami pod kontrolą Izraela pozostał większy niż
wcześniej zakładano obszar okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu - podały w czwartek media
izraelskie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu chce, by po ewentualnym zawarciu porozumienia pokojowego z Palestyńczykami pod kontrolą Izraela pozostał większy niż wcześniej zakładano obszar okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu - podały w czwartek media izraelskie.

Rzecznik Netanjahu odmówił komentarza w sprawie informacji, że do listy enklaw, które Izrael zamierza zatrzymać po przyszłym porozumieniu, dodano żydowskie osiedle znajdujące się w pobliżu Ramallah, gdzie swą siedzibę mają władze palestyńskie.

Oznaczałoby to, że w rękach Izraela pozostałoby 13 proc. Zachodniego Brzegu - poinformowało izraelskie radio wojskowe. Taka perspektywa najpewniej zaniepokoi Palestyńczyków, którzy chcą, by na tych terenach powstało ich przyszłe państwo - ocenia agencja Reutera.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas nie skomentował na razie doniesień mediów. Przedstawiciel władz palestyńskich, który chciał zachować anonimowość, odrzucił możliwość utrzymania przez Izrael wielu osiedli. "Gdy porozumiemy się w sprawie wycofania się do granic sprzed 1967 roku, będziemy mogli zaakceptować niewielkie wymiany ziem, indywidualnie analizując każdy przypadek" - powiedział.

Izraelskie radio wojskowe powołuje się na źródło, które zna szczegóły trwających od pięciu miesięcy palestyńsko-izraelskich rozmów pokojowych. W negocjacje mocno zaangażował się sekretarz stanu USA John Kerry.

Według radia Netanjahu powiedział Kerry'emu, że oprócz osiedli Gusz Ecjon, Maale Adumim i Ariel, Izrael zamierza zatrzymać też osadę Beit El. Osiedle to leży na północ od Jerozolimy, obok Ramallah, gdzie swoją siedzibę mają władze Autonomii Palestyńskiej.

Podczas rozmów z Kerrym premier Netanjahu mówił o biblijnych związkach Izraela z Beit El, jako miejsca opisanego w Księdze Rodzaju, w którym Jakub widział we śnie drabinę sięgającą nieba.

Izraelskie media twierdzą, że Netanjahu wycofał się też z dawnych planów dotyczących równej wymiany ziem w Izraelu za zachowane części Zachodniego Brzegu. W zamian szef izraelskiego rządu zaproponował, że odkupi od Palestyńczyków niektóre tereny, na których mieszkają żydowscy osadnicy. Ta oferta została jednak odrzucona - dodało radio.

Przyszłość żydowskich osiedli jest głównym problemem, utrudniającym zakończenie wieloletniego konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Palestyńczycy chcieliby, żeby zdecydowana większość osiedli została ewakuowana, najlepiej wszystkie. Na wszystkich osiedlach mieszka pół miliona Izraelczyków, którzy z pomocą władz swojego kraju stopniowo osiedlali się na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej przez ostatnie cztery dekady.

Po wojnie z 1948 roku Strefa Gazy i Zachodni Brzeg wraz z przylegającą do niego Jerozolimą Wschodnią znalazły się pod kontrolą odpowiednio Egiptu i Jordanii. W trakcie wojny sześciodniowej w 1967 roku Izrael zdobył te ziemie. To właśnie na tych terenach Palestyńczycy chcieliby utworzyć swoje państwo. (PAP)

jhp/ ap/

15505895

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)