Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NFZ: 96 proc. placówek przystąpiło do eWUŚ

0
Podziel się:

Do systemu eWUŚ przystąpiło 96 proc. placówek ochrony zdrowia, które mają
umowę z NFZ; od 1 do 9 stycznia świadczeniodawcy wysłali ponad 19 mln zapytań, aby sprawdzić online
ubezpieczenie pacjentów - podsumowuje NFZ pierwsze dni funkcjonowania systemu.

Do systemu eWUŚ przystąpiło 96 proc. placówek ochrony zdrowia, które mają umowę z NFZ; od 1 do 9 stycznia świadczeniodawcy wysłali ponad 19 mln zapytań, aby sprawdzić online ubezpieczenie pacjentów - podsumowuje NFZ pierwsze dni funkcjonowania systemu.

W podsumowaniu dotychczasowego funkcjonowania systemu elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ) zamieszczonym w czwartek na stronie internetowej NFZ, Fundusz podkreślił, że w pierwszych dniach działania eWUŚ, pomimo dużego obciążenia, system funkcjonował sprawnie i bez zakłóceń, obsługując bezproblemowo ponad 3 mln zapytań o uprawnienia pacjentów dziennie.

"Łącznie, w ciągu pierwszych dziewięciu dni, świadczeniodawcy wysłali do eWUŚ ponad 19 mln zapytań, sprawdzając w systemie około 12,5 mln osób" - informuje NFZ.

Jak zapewnił Fundusz, działanie systemu nie zostało zakłócone przez nieprawidłowości w oprogramowaniu niektórych świadczeniodawców, a w takich przypadkach "NFZ informował o potrzebie wprowadzenia niezbędnych poprawek".

Według Funduszu wprowadzenie systemu eWUŚ spowodowało, że pacjenci są bardziej zainteresowani kwestią własnego ubezpieczenia; w efekcie znacznie spadła liczba osób, które odnotowano w systemie NFZ jako nieuprawnione do świadczeń. "Wśród osób sprawdzonych w ciągu pierwszych dni, było ich ok. 4 proc." - informuje NFZ. Fundusz podkreśla, że większość z nich mogła skorzystać ze świadczeń dzięki możliwości złożenia oświadczenia o posiadanych uprawnieniach (w przypadku hospitalizacji takie oświadczenie może być składane jednorazowo, do czasu ewentualnych zmian uprawnień pacjenta).

Fundusz zwrócił uwagę, że dzięki możliwości automatycznego sprawdzania numerów PESEL wszystkich pacjentów raz dziennie, znacząco został skrócony czas potrzebny na weryfikację uprawnień np. w szpitalach. Jak podaje Fundusz, np. w warszawskim Szpitalu Bielańskim uruchomione sprawdzenie uprawnień 200 pacjentów zajęło ok. 20 sekund, a w warszawskiej przychodni internistyczno-specjalistycznej przy ul. Jagiellońskiej 34, w której na dany dzień zapisanych było 2800 pacjentów, taka weryfikacja trwała ok. 5 minut.

Od 1 stycznia pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w systemie na podstawie numeru PESEL. Ubezpieczenie jest sprawdzane w systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku uprawnień, pacjent może napisać oświadczenie, że jest ubezpieczony. (PAP)

bpi/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)