Notowania

wiadomości
15.10.2009 17:33

Nie będzie "pojednania palestyńskiego"

Hamas odmówił podpisania wynegocjowanego przez Egipt porozumienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Islamski Hamas i inne ugrupowania palestyńskie, których liderzy rezydują w Syrii, odmówiły podpisania wynegocjowanego przez Egipt wewnętrznego porozumienia palestyńskiego, pod którym umiarkowany Fatah złożył podpis już w środę.

Nie jest jasne stanowisko kierownictwa Hamasu w Strefie Gazy, którą kontroluje to ugrupowanie. Podczas gdy jedni przywódcy wyrażają poparcie dla egipskiej inicjatywy, inni twierdzą, że muszą ją jeszcze przestudiować.

Rzecznik organizacji palestyńskich mających siedzibę w Damaszku Chaled Abdel Madżid powiedział w czwartek, że nie podpiszą one tekstu porozumienia, ponieważ _ nie wymienia on wśród praw Palestyńczyków prawa walki przeciwko syjonistycznej okupacji _ i nie ostrzega przed _ niebezpieczeństwem judaizacji (wschodniej) Jerozolimy _.

*Raport zawiera stwierdzenia dotyczące masakr *palestyńskich cywilów w czasie inwazji izraelskiej na przełomie roku, które kwalifikuje jako zbrodnie wojenne; potępia również ostrzeliwanie terytorium Izraela palestyńskimi rakietami ze Strefy Gazy.
Wspólna dla wszystkich ugrupowań palestyńskich uroczystość podpisania deklaracji pojednania była planowana na 26 października i miała się odbyć w Kairze. Jednak Hamas zażądał jej przesunięcia. Oskarżył jednocześnie prezydenta Mahmuda Abbasa o to, że zrezygnował z praw Palestyńczyków, akceptując sporządzony pod kierownictwem południowoafrykańskiego sędziego Richarda Goldstone'a raport dla ONZ-owskiej Rady Praw Człowieka.

Członek Komitetu Centralnego Fatahu, Azam al Ahmed, który przewodniczył delegacji tego ugrupowania na rokowaniach w Kairze, zaapelował do Hamasu, _ aby nie zasłaniał się usprawiedliwieniami i nie utrudniał egipskich wysiłków mających na celu pojednanie Palestyńczyków. _

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz