Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
parlament europejski
06.07.2011 15:29

"Nie chcemy rumuńskich żebraków i bezrobotnych Polaków w Holandii"

Holenderski europoseł Barry Madlener ostro skrytykował wystąpienie Donalda Tuska w PE o potrzebie otwartości Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Holenderski europoseł Barry Madlener ostro skrytykował wystąpienie Donalda Tuska w PE o potrzebie otwartości Europy.

_ _

_ - To najgorsze wystąpienie, jakie ostatnio słyszałem. Nie chcemy rumuńskich żebraków, bezrobotnych Polaków w Holandii, nie chcemy płacić na Grecję i nie chcemy europejskich podatków. Nie chcemy Turcji w Europie _ - grzmiał Madlerner z holenderskiej nacjonalistycznej Partii na rzecz Wolności, który w PE jest europosłem niezrzeszonym.
- _ To rasizm _ - odpowiedział socjalista Martin Schulz.

Był to jeden z nielicznych krytycznych głosów podczas posiedzenia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji.

Na wypowiedź Madlenera zareagował europoseł Michał Kamiński (PJN), zwracając uwagę, że na rozszerzeniu Unii Europejskiej o państwa Europy Wschodniej zyskały także stare kraje UE. - _ Ile firmy holenderskie zarobiły na rozszerzeniu? Czy nie widzi pan korzyści dla Holandii, że polscy klienci kupują holenderskie produkty? _ - pytał Holendra.

_ - To nieprawda - ripostował Madlener. - W Holandii mamy bezrobocie, a Polacy pracują taniej albo musimy im płacić zasiłki. Nie widzę żadnych korzyści _. _ Chcemy ich odesłać do Polski, niech sobie tam zostaną _ - dodał.

Po tej wypowiedzi zareagował z kolei lider frakcji socjaldemokratów w PE, Niemiec Martin Schulz, nazywając Madlenera _ rasistą _, co go oburzyło. Schulz wyjaśnił, że jego zdaniem wypowiedzi, według których Holandia _ jest fantastyczna, ale nie chce płacić za Rumunów i Greków, to rasizm _. Dodał, że kojarzy mu się to z wypowiedziami w Niemczech przed II wojną światową.

Przy okazji Schulz zwrócił uwagę Jerzemu Buzkowi, że to on jako prowadzący posiedzenie powinien zareagować na wystąpienie Madlenera. Przewodniczący PE wyjaśnił, że zareagował już Michał Kamiński, a on nie chce niepotrzebnie podsycać złych emocji.

Tusk oświadczył podsumowując debatę, że na _ niektóre pytania czy wypowiedzi nie należy reagować w sposób emocjonalny _, ponieważ takie opinie są _ kompromitujące dla ich autorów, a nie dla wymienianych nacji _.

Do takich wypowiedzi odniósł się później na konferencji prasowej także przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Jego zdaniem te _ agresywne uwagi pewnych eurosceptyków i eurofobów _ to reakcja na fakt, że _ największy nowy kraj UE przychodzi z wielkim entuzjazmem, zaufaniem i optymizmem _, jaki _ chciałby widzieć w innych stolicach _.

_ - Oni byli rozczarowani, ponieważ Polska przynosi pozytywny przekaz dla przyszłości UE, że ta rozszerzona Unia powinna teraz się pogłębiać. Że potrzebujemy więcej Europy, więcej solidarności i więcej zobowiązań dla wspólnych celów. To było główne przesłanie premiera Tuska _ - podsumował Barroso na konferencji prasowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t110877.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/van;rompuy;chwali;przygotowanie;polski,5,0,755205.html) Van Rompuy chwali przygotowanie Polski Będziemy bardzo blisko razem pracowali, aby prezydencja była sukcesem - mówi van Rompuy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t148911.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;tym;na;pewno;podzielimy;sie;z;europa,155,0,864667.html) Tusk: Tym na pewno podzielimy się z Europą Donald Tusk powiedział, że Polska jest dla Europy znakiem nadziei optymizmu i siły przetrwania w czasach kryzysu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t110911.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ostatnie;spotkanie;inauguracji;tusk;i;barroso,231,0,864487.html) Ostatnie spotkanie inauguracji: Tusk i Barroso Premier Donald Tusk spotkał się w piątek w Kancelarii Premiera z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.
Tagi: parlament europejski, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz