Notowania

wiadomości
08.06.2011 15:38

Nie dwa a 10 lat na złożenie powództwa przeciw Skarbowi Państwa

Z dwóch lat do 10 lat wydłuży się termin na wytoczenie powództwa przeciw Skarbowi Państwa z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia - przewiduje podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja kodeksu karnego-skarbowego (k.k.s.).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Z dwóch lat do 10 lat wydłuży się termin na wytoczenie powództwa przeciw Skarbowi Państwa z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia - przewiduje podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja kodeksu karnego-skarbowego (k.k.s.). *

Nowelizacja dostosowuje przepisy k.k.s. do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W maju 2010 r. uznał on, że niezgody z Konstytucją jest art. 119 par. 3 k.k.s. w zakresie, w jakim zakłada on dwuletni termin wytoczenia powództwa o roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.

Termin ten jest liczony od daty uprawomocnienia się orzeczenia o przepadku przedmiotów. Powództwo przysługuje osobie roszczącej sobie prawo do przedmiotów objętych sądowym orzeczeniem przepadku, która nie zgłosiła interwencji w postępowaniu karno-skarbowym z przyczyn od siebie niezależnych.

Zgodnie z nowymi przepisami roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia wygaśnie, jeżeli powództwa nie wytoczono w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia, w którym powód dowiedział się o prawomocnym orzeczeniu o przepadku przedmiotów, nie później, niż przed upływem 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

mmu/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz