Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie żyje były dowódca Sił Powietrznych gen. Stanisław Targosz

0
Podziel się

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł generał broni w stanie spoczynku
Stanisław Targosz, w latach 2005-2007 dowódca Sił Powietrznych - poinformował w poniedziałek
wydział prasowy tego rodzaju sił zbrojnych. Gen. Targosz zmarł w niedzielę. Miał 65 lat.

bEqDVKut

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł generał broni w stanie spoczynku Stanisław Targosz, w latach 2005-2007 dowódca Sił Powietrznych - poinformował w poniedziałek wydział prasowy tego rodzaju sił zbrojnych. Gen. Targosz zmarł w niedzielę. Miał 65 lat.

Pogrzeb z ceremoniałem wojskowym zaplanowano na najbliższy czwartek. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione o godz. 14 w kościele w Książenicach koło Grodziska Mazowieckiego, a pochówek generała - o godz. 16 na cmentarzu komunalnym w Odrano-Woli.

Gen. Targosz był pilotem klasy mistrzowskiej. Za sterami spędził ponad 3,4 tys. godzin, z czego prawie 2 tys. na Su-22 i ok. 1,2 tys. na LiM-6. Był jednym z pierwszych polskich pilotów wyszkolonych na Su-22. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

bEqDVKuv

Gen. Targosz urodził się w 1948 r. w Jaroszowie. W wieku 19 lat wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Po promocji był pilotem w pułkach lotnictwa myśliwskiego w Goleniowie i Świdwinie. Służył też w 3. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Bydgoszczy. Po studiach w Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie był w tej ostatniej jednostce kolejno zastępcą dowódcy eskadry ds. liniowych, dowódcą eskadry i szefem sztabu - zastępcą dowódcy pułku.

W 1985 r. został dowódcą 40. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Świdwinie, po czym awansował na zastępcę dowódcy 3. Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, a następnie dowódcę tej dywizji. Po podyplomowych studiach na Akademii Obrony Narodowej został zastępcą dowódcy 4. Korpusu Lotniczego w Poznaniu, potem zaś zastępcą szefa szkolenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej.

W 2000 r. awansował na generała brygady oraz szefa Wojsk Lotniczych - zastępcę szefa szkolenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Przez trzy lata był też zastępcą dowódcy Grupy Dowodzenia w Sojuszniczym Centrum Operacji Powietrznych CAOC-1 w Finderup w Danii. Po powrocie do Polski został zastępcą dowódcy Centrum Operacji Powietrznych. Po pół roku awansował na dowódcę COP i zastępcę dowódcy Sił Powietrznych.

W marcu 2005 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski mianował gen. Targosza dowódcą Sił Powietrznych. Jako dowódca tego rodzaju sił zbrojnych Targosz przyjmował na wyposażenie sił zbrojnych pierwsze samoloty F-16. W kwietniu 2007 r. prezydent Lech Kaczyński odwołał go ze stanowiska (jego następcą został gen. Andrzej Błasik). Zmiana nastąpiła przed upływem kadencji. Ówczesny szef MON Aleksander Szczygło tłumaczył, że gen. Targosz ze względów zdrowotnych faktycznie nie pełnił obowiązków. Generał pożegnał się ze służbą w styczniu 2008 r. (PAP)

bEqDVKuB

ral/ abr/ jbr/

bEqDVKuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)