Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Niebieski parasol" - radcowie prawni udzielają darmowych porad

0
Podziel się:

Trwa akcja samorządu radców prawnych "Niebieski parasol", polegająca na
udzielaniu bezpłatnych porad prawnych wszystkim potrzebującym. To jej druga edycja. Motywem
przewodnim jest prawo pracy, w tym mobbing i dyskryminacja ze względu na płeć i wiek.

Trwa akcja samorządu radców prawnych "Niebieski parasol", polegająca na udzielaniu bezpłatnych porad prawnych wszystkim potrzebującym. To jej druga edycja. Motywem przewodnim jest prawo pracy, w tym mobbing i dyskryminacja ze względu na płeć i wiek.

"Kwestia przestrzegania prawa pracy w miejscu pracy jest niezwykle istotna. Pracownik jest zawsze siłą słabszą, której powinniśmy pomóc. Często dochodzi do pewnych nadużyć. Mamy tu na myśli nie tylko błędy przy wypowiedzeniach, ale także pomijania praw pracowniczych czy mobbing" - powiedział prezes Krajowej Izby Radców Prawnych (KIRP) Maciej Bobrowicz, uzasadniając tegoroczną tematykę akcji.

"Niebieski parasol" potrwa do 23 kwietnia. Radcy prawni udzielają bezpłatnych porad prawnych w 44 miastach. Szczegółowe informacje o miejscach i terminach przyjęć znajduje się na stronie www.niebieskiparasol.info, stronach internetowych okręgowych izb radców prawnych, a także pod numerem telefonu 22˙622 02 18.

Z badań, które dla KIRP przeprowadził OBOP, wynika, że w ostatnich pięciu latach 14 proc. Polaków konsultowało się z prawnikami. Tylko 1 proc. badanych wskazało, że przeszkodą dla kontaktów z prawnikiem są wysokie ceny porad. Pozostali twierdzili, że nie mieli takiej potrzeby.

"Te wyniki nie napawają optymizmem" - przyznał mecenas Bobrowicz. "Polacy niewiele wiedzą o prawie, nie mają potrzeby korzystania z usług prawnych. Nikt nie nauczył naszych rodaków, jaka jest struktura wymiaru sprawiedliwości, jak sobie radzić z prawnymi problemami. W polskich szkołach nie ma ani jednej obowiązkowej godziny lekcyjnej poświęconej strukturze wymiaru sprawiedliwości. Dlatego przedstawiliśmy wyniki badań ministrowi edukacji i zaproponowaliśmy rozwiązania - jak choćby nauka praktycznych podstaw prawa w szkołach średnich, które służyć będą podniesieniu świadomości prawnej Polaków" - dodał.

Rok temu na dyżury radców prawnych i aplikantów radcowskich, prowadzone od 20 do 25 kwietnia w 33 miastach Polski, zgłosiło się ok. trzech tysięcy osób. Jak podkreślają radcowie, duże zainteresowanie ubiegłoroczną akcją ich samorządu świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu społeczeństwa na rzetelne porady prawne.

Według prezesa Bobrowicza, akcja "Niebieski parasol" to nie jedyna aktywność pro bono radców prawnych. "Trzeba przypomnieć konkurs o nagrodę +Kryształowego serca+. Trzeba też powiedzieć o aktywności radców prawnych przy realizacji porozumienia z Ministrem Sprawiedliwości w sprawie pomocy dla pokrzywdzonych. Jest wiele innych inicjatyw, które podejmuje zarówno Krajowa Rada Radców Prawnych, jak i okręgowe izby radców. Zawarto szereg porozumień z urzędami miast i gmin, na mocy których radcy udzielają bezpłatnych porad prawnych" - dodał.(PAP)

wkt/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)