Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nieformalna Rada ds. Środowiska w Sopocie

0
Podziel się:

Nieformalna rada ministrów krajów UE ds. środowiska w Sopocie 11 i 12 lipca
będzie poświęcona ochronie klimatu na świecie, działaniom na rzecz ochrony środowiska oraz
problemowi oszczędzania zasobów - poinformowała wiceminister środowiska Joanna Maćkowiak-Pandera.

Nieformalna rada ministrów krajów UE ds. środowiska w Sopocie 11 i 12 lipca będzie poświęcona ochronie klimatu na świecie, działaniom na rzecz ochrony środowiska oraz problemowi oszczędzania zasobów - poinformowała wiceminister środowiska Joanna Maćkowiak-Pandera.

W czwartek podczas konferencji prasowej w Warszawie wiceminister przypominała, że dwudniowe spotkanie, jak wszystkie zaplanowane nieformalne spotkania ministrów, są wizytówką kraju sprawującego prezydencję w danym obszarze tematycznym. Spotkanie daje możliwość przeprowadzenia politycznej debaty w sprawach, które kraj przewodniczący w Radzie UE wskazuje, jako najważniejsze - podkreśliła.

Maćkowiak-Pandera podkreśliła, że podczas pierwszego dnia spotkania - w poniedziałek - rozmowy ministrów będą dotyczyły szeroko rozumianego środowiska i jego ochrony w ramach strategii Europa 2020 i inicjatywie dotyczącej oszczędnego, efektywnego korzystania z zasobów.

Sesje podczas drugiego dnia spotkania będą dotyczyć ochrony klimatu. W pierwszej części rozmowa będzie dotyczyła przygotowania Europy do zmian klimatycznych. W drugiej omówione ma zostać stanowisko europejskie na światową konferencję klimatyczną ONZ w Durbanie (RPA).

Rzeczniczka ministra środowiska Magda Sikorska powiedziała, że udział w spotkaniu potwierdzili prawie wszyscy szefowie resortów środowiska krajów Unii. W spotkaniu ma też brać udział komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard i komisarz ds. środowiska Janez Potocnik. Oprócz nich w Sopocie będą reprezentowane państwa kandydujące obecnie do UE - Macedonia, Czarnogóra, Chorwacja.

Maćkowiak-Pandera zaprzeczyła, by podczas spotkania miała być mowa o powiększaniu redukcji CO2 w całej UE. "Raczej nie będziemy wychodzić poza przyjętą tematykę, którą proponuje nasz kraj" - zaznaczyła.

Poinformowała, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom unijna komisarz ds. klimatu nie przywiezie do Sopotu wyliczeń Komisji, ile kosztowałoby każdy kraj UE większe ograniczenie emisji, niż przyjęte w pakiecie klimatyczno-energetycznym 20 proc. do 2020 r. "Ostatnio poinformowano nas, że te analizy nie są jeszcze gotowe" - powiedziała PAP wiceminister.

Sikorska podkreśliła, że oprócz rozmów podczas spotkania, zaplanowano kilka nieoficjalnych punktów. Jak podczas innych nieformalnych spotkań ministrów w Sopocie, zaplanowano uroczystą kolację na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie rodziła się Solidarność. Uczestnicy będą też mogli obejrzeć gdyński rezerwat Kępa Redłowska.

Priorytety Polski w zakresie środowiska podczas prezydencji to ochrona różnorodności biologicznej, sprawa efektywnego wykorzystania zasobów, zapobieganie zmianom klimatu oraz adaptacja Europy do tych zmian i przygotowanie stanowiska UE na Konferencję Klimatyczną ONZ w Durbanie (RPA). Priorytetem jest również wspieranie globalnego procesu zrównoważonego rozwoju przed światowym spotkaniem w 20 rocznicę Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro (Brazylia) z 1992 r.(PAP)

ago/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)