Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Abp Zollitsch przeprasza ofiary molestowania w szkołach jezuickich

0
Podziel się:

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów Robert Zollitsch przeprosił w
poniedziałek ofiary molestowania w szkołach katolickich w Niemczech.

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów Robert Zollitsch przeprosił w poniedziałek ofiary molestowania w szkołach katolickich w Niemczech.

"Seksualne molestowanie nieletnich zawsze jest ohydną zbrodnią - oświadczył Zollitsch przed rozpoczęciem wiosennego walnego zebrania Niemieckiej Konferencji Biskupów. - Przepraszam wszystkie ofiary tej zbrodni".

Podkreślił, że dla Kościoła molestowanie jest szczególnym ciężarem, bo burzy pokładane w duchownych zaufanie.

"Zawsze, gdy zaistnieje podejrzenie, że doszło do molestowania, należy je wyjaśnić w sposób wyczerpujący i absolutnie przejrzysty" - dodał abp Zollitsch, przypominając, że odpowiednie wytyczne postępowania w takich sytuacjach Kościół katolicki przyjął osiem lat temu.

Zollitsch po raz pierwszy zareagował oficjalnie na ujawniony pod koniec styczna skandal związany z molestowaniem byłych uczniów jezuickiego gimnazjum im. Piotra Kanizego w Berlinie w latach 1970. i 1980. Do podobnych przypadków dochodziło też w dwóch innych szkołach, prowadzonych przez zakon jezuitów w Niemczech. Dotychczas zgłosiło się 115 osób, które padły ofiarą molestowania.

Abp Zollitsch zapowiedział, że na walnym zebraniu Niemieckiej Konferencji Biskupów dojdzie do dyskusji o działaniach prewencyjnych. Jego zdaniem przyszli księża muszą wykazywać konieczną dojrzałość, by móc wykonywać duszpasterską posługę.

Hierarcha zaapelował też o "wyczulenie na to, co dzieje się w ukryciu". "Musimy mieć odwagę, by nazywać bezprawie po imieniu" - dodał.

Walne zebranie Niemieckiej Konferencji Biskupów potrwa do czwartku. Po jej zakończeniu oczekiwane jest oświadczenie na temat przypadków molestowania w szkołach jezuickich.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)