Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: BdV chwali dyrektora fundacji poświęconej wysiedleniom

0
Podziel się:

Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) oświadczył we wtorek, że z zadowoleniem
przyjął nominację historyka Manfreda Kittela na pierwszego dyrektora i szefa rady naukowej fundacji
poświęconej
powojennym wysiedleniom Niemców.

Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) oświadczył we wtorek, że z zadowoleniem przyjął nominację historyka Manfreda Kittela na pierwszego dyrektora i szefa rady naukowej fundacji poświęconej powojennym wysiedleniom Niemców.

Urodzony w 1962 roku Kittel jest profesorem w Instytucie Historii Współczesnej w Monachium oraz na uniwersytecie w Ratyzbonie. W zeszły piątek został powołany na to stanowisko przez radę fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", która ma zbudować w Berlinie ośrodek muzealno-dokumentacyjny na temat przymusowych wysiedleń Niemców z dawnych wschodnich terenów III Rzeszy w czasie wojny i po niej.

Do dziewięcioosobowej rady naukowej fundacji wszedł również polski historyk Tomasz Szarota z Polskiej Akademii Nauk, a także po jednym naukowcu z Węgier i Czech.

"Historyk i politolog z Ratyzbony udowodnił w minionych latach swoje kompetencje w problematyce wypędzeń poprzez działalność naukową, publikacje oraz współpracę z naszymi sąsiadami" - oświadczył BdV w komunikacie na temat powołania Kittela.

"Fundacja wybrała doskonałego dyrektora, który odpowiada jej celom" - dodała organizacja.

Według BdV, także do rady naukowej weszły osobistości, które od dawna stały po stronie założonej przez tę organizację fundacji "Centrum przeciwko Wypędzeniom".

W trakcie swej pracy naukowej Kittel zajmował się tematem wysiedleń Niemców, a w tym kontekście także stosunkami polsko-niemieckimi i czesko-niemieckimi. Od kilku lat uczy się języka polskiego.

W 2007 roku opublikował książkę pt. "Wypędzenie i wypędzeni. Historyczny wschód niemiecki w kulturze pamięci Republiki Federalnej Niemiec (1961-1982)".

"Historia związana z wypędzeniami na pewno jest częścią niemieckiej kultury pamięci, zawsze jednak był to trudny temat, nie tylko ze względu na stosunki z sąsiadami. W Polsce czy Czechach często nie dostrzega się tego, jak samym Niemcom ciężko było obchodzić się z tym tematem" - powiedział PAP Kittel.

Dodał, że za bardzo ważną uznaje decyzją rządu federalnego, by ustanowić w Berlinie centrum poświęcone wysiedleniom.

Polski historyk, który zasiąść ma w radzie naukowej fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", Tomasz Szarota, pracuje w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie. Zajmuje się historią XX wieku, szczególnie okupacji hitlerowskiej i ruchu oporu w Polsce w czasie II wojny światowej. W 1996 roku opublikował także pracę pt. "Niemcy i Polacy. Wzajemne postrzeganie i stereotypy".

Ostatnio współpracował przy organizacji wystawy w Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie pt. "Niemcy i Polacy. Otchłań i nadzieja".

Pełnomocnik niemieckiego rządu ds. kultury i mediów Bernd Neumann oświadczył, iż "fachowe wsparcie" prac fundacji ze strony wschodnioeuropejskich sąsiadów Niemiec "przyczyni się do tego, że temat (wysiedleń) zostanie potraktowany kompleksowo i odpowiednio w jego międzynarodowym kontekście".

Fundacja "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" rozpocznie swe prace jesienią.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)