Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Biskup Jaschke krytykuje Steinbach

0
Podziel się:

Biskup pomocniczy archidiecezji hamburskiej Hans-Jochen Jaschke w
artykule dla najbliższego wydania niemieckiego tygodnika "Die Zeit" sprzeciwił się, by w sporze
wokół fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" przewodnicząca Związku Wypędzonych (BdV) Erika
Steinbach występowała w imieniu wszystkich przesiedlonych.

Biskup pomocniczy archidiecezji hamburskiej Hans-Jochen Jaschke w artykule dla najbliższego wydania niemieckiego tygodnika "Die Zeit" sprzeciwił się, by w sporze wokół fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" przewodnicząca Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach występowała w imieniu wszystkich przesiedlonych.

Artykuł zrelacjonowała w środowym serwisie agencja dpa. "Stowarzyszenia nie są wybranymi przedstawicielami narodu ani przedstawicielami interesów wypędzonych jako takich czy też nawet wszystkich ich członków" - napisał urodzony w Bytomiu biskup, który wchodzi w skład rady wspomnianej fundacji.

Jego zdaniem, Steinbach powinna zakończyć spór wokół tego, kto będzie reprezentował BdV w radzie. "Pani Steinbach musi wiedzieć, że jej nazwisko nieustannie stanowi pretekst do usztywniania stanowisk i podejmowania konfrontacji" - napisał Jaschke. Poradził jej jednocześnie, by "okazała wielkość i wycofała się".

Niemiecki duchowny skrytykował również Steinbach za jej propozycję, że zrezygnuje ze starań o wejście do rady fundacji, jeśli BdV uzyska w tym gremium dodatkowe miejsce. "Nie należy do dobrego stylu to, że nagłówkami i oświadczeniami dla mediów roznieca się na nowo spory wokół ukierunkowanego na delikatność i mądrość dzieła" - zaznaczył.

Związkowi Wypędzonych przysługują trzy miejsca w 13-osobowej radzie fundacji, która ma zbudować w Berlinie centrum muzealno-dokumentacyjne, poświęcone powojennym przesiedleniom. BdV obsadził dwa z tych miejsc, rezygnując na razie z trzeciego, które miała pierwotnie zająć Steinbach. Wycofała się ona jednak, by nie wzmagać polsko-niemieckiego konfliktu wokół fundacji, który mógł osłabić szanse chadecji przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.

BdV liczył, że nowy chadecko-liberalny rząd zgodzi się na wejście jego przewodniczącej do rady fundacji. Sprzeciwił się jednak temu przywódca koalicyjnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) i jednocześnie minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle. Zarzucił on Steinbach kierowanie się prywatnymi interesami i ostrzegł przed groźbą pogorszenia stosunków z Polską. (PAP)

dmi/ mc/

5463074 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)