Notowania

niemcy
10.12.2010 11:41

Niemcy chcą chronić euro i Europę

Guido Westerwelle mówi, że Berlin jest przeciwnikiem emisji euroobligacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dirk@vorderstrasse.de)


Szef dyplomacji Niemiec Guido Westerwelle powiedział w wywiadzie dla_ Le Figaro _, że jego kraj jest przeciwny emitowaniu euroobligacji. Uznał on za _ nieuzasadnione _ zarzucanie Niemcom, jakoby nie były solidarne z biedniejszymi państwami unijnymi.

Minister udzielił wywiadu francuskiemu dziennikowi tuż przed zaplanowanym na dziś wspólnym posiedzeniem rządów Niemiec i Francji z udziałem kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego we Fryburgu Bryzgowijskim.

Jednym z głównych tematów ma być wypracowanie stanowiska obu krajów w sprawie ustabilizowania sytuacji w strefie euro. Westerwelle zaznaczył, że _ cieszy się ze ścisłej _współpracy w tej kwestii między Francją a Niemcami, gdyż - jak dodał - _ te dwa kraje reprezentują razem ponad połowę potęgi gospodarczej strefy euro _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/merkel;przeciw;emitowaniu;euroobligacji,72,0,731464.html) Merkel przeciw emitowaniu euroobligacji

Westerwelle oświadczył też, że jego kraj nie sprzyja emisji euroobligacji (wspólnych papierów wartościowych wszystkich krajów strefy euro), ani też podnoszeniu wysokości europejskiego pakietu ratunkowego dla państw UE w krytycznej sytuacji.

_ - Staramy się chronić euro i Europę. Można jednak zrozumieć, że Niemcy pragną zachować niezależność w kwestii własnych finansów publicznych (...) i że nie są entuzjastami pomysłu wymazania długów innych państw _ - wyjaśnił Westerwalle.

W jego opinii, zarzucanie Berlinowi _ nieeuropejskiej _ postawy w kwestii zarządzania kryzysem jest _ nieuzasadnione _. _ - Europejskość Niemiec bierze się z serca i rozumu. Rząd nie daje się ponosić kaprysom _ - podkreślił minister. - _ Zrobimy to, co będzie dobre dla Niemiec i dla Europy _ - dodał.

Jak pisze w piątek _ Le Figaro _, w sprawie euroobligacji Berlin może liczyć na wsparcie Paryża. Według gazety, prezydent Sarkozy uważa bowiem, że w chwili obecnej dyskusja o stworzeniu wspólnych europejskich papierów wartościowych jest bezprzedmiotowa.

W tym tygodniu premier Luksemburga Jean-Claude Juncker i włoski minister finansów Giulio Tremonti przedstawili propozycję emitowania euroobligacji o jednolitym oprocentowaniu. Zaraz potem kanclerz Merkel wypowiedziała się przeciwko temu pomysłowi, argumentując, że unijne prawo nie dopuszcza ani euroobligacji, ani jednolitego oprocentowania. W odpowiedzi Juncker zarzucił Merkel _ nieeuropejskie _ myślenie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t124463.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wiecej;pieniedzy;na;wsparcie;bankrutow,193,0,730049.html) Więcej pieniędzy na wsparcie bankrutów? Niemcy są przeciw zwiększeniu funduszu antykryzysowego dla ratowania bankrutów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t98348.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;i;merkel;negocjuja;budzet;ue;z;cameronem,124,0,714108.html) Sarkozy i Merkel negocjują budżet UE z Cameronem Do nieformalnych rozmów doszło w czasie szczytu NATO w Lizbonie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;na;dobrym;kursie;w;kierunku;euro,194,0,677314.html) Polska na dobrym kursie w kierunku euro Juncker: Wejście do strefy euro leży w waszym żywotnym interesie.
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz