Notowania

wiadomości
01.12.2011 01:21

Niemcy chcą reprezentować Brytyjczyków w Iranie

Po zamknięciu ambasady Wielkiej Brytanii w Teheranie, Niemcy są gotowe reprezentować brytyjskie interesy w Iranie. Poinformował o tym w środę wieczorem w Brukseli szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Po zamknięciu ambasady Wielkiej Brytanii w Teheranie, Niemcy są gotowe reprezentować brytyjskie interesy w Iranie. Poinformował o tym w środę wieczorem w Brukseli szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. *

"Zaoferuję Wielkiej Brytanii a także ministrowi spraw zagranicznych tego kraju, by Niemcy przejęły opiekę konsularną nad brytyjskimi obywatelami w Iranie" - zapowiedział Westerwelle.

Szef niemieckiej dyplomacji potępił wtorkowy atak manifestantów na brytyjską ambasadę w Teheranie. "Przekazaliśmy irańskiemu ambasadorowi w Niemczech, że w żadnym wypadku nie możemy akceptować takich napaści" - stwierdził Westerwelle. Z tego powodu do Berlina odwołany został ambasador Niemiec w Iranie.

Westerwelle dał jednak jasno do zrozumienia, że przynajmniej na razie nie wchodzi w grę nakazanie wyjazdu z Niemiec ambasadorowi Iranu. "Będę szukał możliwości dialogu z irańskim kierownictwem, a już 5 grudnia, podczas konferencji w sprawie Afganistanu, będzie do tego okazja" - powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec.

Po ataku na brytyjską ambasadę w Teheranie, rząd w Londynie podjął w środę decyzję o zamknięciu placówki i wycofaniu całego jej personelu. Zapowiedział także zamknięcie irańskiej ambasady w brytyjskiej stolicy. (PAP)

10307012

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz