Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy chcą rozszerzyć zakaz transakcji spekulacyjnych

0
Podziel się

Niemiecki rząd planuje rozszerzenie zakazu spekulacyjnych transakcji tzw.
nagiej krótkiej sprzedaży na wszystkie akcje i obligacje denominowane w euro - podała we wtorek
agencja dpa, powołując się na projekt ustawy przygotowany przez ministerstwo finansów.

bEihtjjF

Niemiecki rząd planuje rozszerzenie zakazu spekulacyjnych transakcji tzw. nagiej krótkiej sprzedaży na wszystkie akcje i obligacje denominowane w euro - podała we wtorek agencja dpa, powołując się na projekt ustawy przygotowany przez ministerstwo finansów.

Szef resortu Wolfgang Schaeuble chce uczynić rynek krótkiej sprzedaży bardziej przejrzystym i zobowiązać inwestorów do informowania Federalnego Nadzoru Finansowego (BaFin) o tego rodzaju transakcjach. Informacje o większych transakcjach miałyby być publikowane.

Według dpa projekt ustawy o wzmocnieniu stabilności rynków finansowych ma zostać przyjęty przez rząd na początku czerwca.

bEihtjjH

W zeszłym tygodniu Niemcy zaskoczyły rynki i partnerów w Unii Europejskiej, wprowadzając jednostronnie zakaz tzw. nagiej krótkiej sprzedaży akcji 10 instytucji finansowych oraz obligacji skarbowych państw strefy euro. BaFin zabronił również "nagich" transakcji instrumentami CDS (Credit Default Swap). Restrykcje te mają zmniejszyć chwiejność rynków finansowych. Będą obowiązywać do 31 marca 2011 roku.

Naga krótka sprzedaż (ang. naked short selling) to giełdowa spekulacja, obliczona na spadek kursu. W przypadku zwykłej krótkiej sprzedaży jest to obrót pożyczonymi akcjami; sprzedający liczy, że ich kurs spadnie, więc będzie mógł je odkupić po niższej cenie. W przypadku nagiej krótkiej sprzedaży gracz oferuje akcje, nie mając ich ani nie pożyczając.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

bEihtjki
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)