Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: "FAZ": Polska stabilna i konserwatywna

0
Podziel się

Wybory samorządowe w Polsce pokazały, że kraj ten jest konserwatywny oraz
politycznie stabilny - ocenia we wtorek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

bEhazLbF

Wybory samorządowe w Polsce pokazały, że kraj ten jest konserwatywny oraz politycznie stabilny - ocenia we wtorek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Polacy są konserwatywni, pod wieloma względami. W niedzielnych wyborach komunalnych i regionalnych pierwsze i drugie miejsce przypadło dwóm partiom prawicy: liberalnym konserwatystom premiera Tuska i narodowemu obozowi jego poprzednika Kaczyńskiego. Lewica, która przezwycięża swoją postkomunistyczną fazę i staje się całkiem normalną partią socjaldemokratyczną, uzyskała nieco ponad 10 procent" - pisze "FAZ".

Jak dodaje dziennik, "nie tylko procentowe wyniki wyborów zdradzają skłonność Polaków do konserwatyzmu, ale też regionalny wzór: zachód i północ pozostają jak zawsze liberalne, podczas gdy na rolniczym, biedniejszym wschodzie dominuje nastrój ojczyźniano-klerykalny".

bEhazLbH

Według niemieckiej gazety straty obu dominujących partii prawicowych w porównaniu z wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi mają mniej wspólnego ze zmianą nastrojów wyborców, niż z typową dla wyborów lokalnych konkurencją miejscowych ugrupowań i kandydatów.

"Tak zmienna kiedyś Polska, której gospodarcza odporność zadziwiała w czasie kryzysu, ustabilizowała się również politycznie" - podsumowuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung". (PAP)

awi/ ap/ jra/

bEhazLci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)