Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Media: Biskup z Goerlitz następcą Mixy

0
Podziel się

Biskup Goerlitz Konrad Zdarsa pokieruje diecezją Augsburga w miejsce Waltera
Mixy, który w maju zrezygnował z godności biskupich po zarzutach o przemoc wobec dzieci i
malwersacje - podały w czwartek niemieckie media.

bEhQKFWZ

Biskup Goerlitz Konrad Zdarsa pokieruje diecezją Augsburga w miejsce Waltera Mixy, który w maju zrezygnował z godności biskupich po zarzutach o przemoc wobec dzieci i malwersacje - podały w czwartek niemieckie media.

Diecezja potwierdziła, że papież Benedykt XVI mianował nowego biskupa Augsburga, lecz nie ujawniono na razie jego nazwiska.

Jak poinformował dziennik "Augsburger Allgemeine", rząd Bawarii, który zgodnie z konkordatem ma prawo weta wobec nominacji hierarchów, już zaakceptował kandydaturę 66-letniego Zdarsy, obecnie biskupa najmniejszej katolickiej diecezji w Niemczech.

bEhQKFXb

Jak zauważa agencja dpa, decyzja w sprawie następcy biskupa Mixy zapadła niezwykle szybko. Zazwyczaj wybór nowego biskupa zajmuje Watykanowi około roku.

Na początku maja papież przyjął rezygnację ordynariusza diecezji augsburskiej Waltera Mixy, którego dawni wychowankowie domu dziecka w Schrobenhausen w Bawarii oskarżali o przemoc. Miał on policzkować dzieci, bić pięściami i chłostać. Mixa był w latach 1975-1996 proboszczem w Schrobenhausen.

Duchowny początkowo wszystkiemu zaprzeczał, lecz ostatecznie przyznał, że zdarzało mu się wymierzyć policzek wychowankom domu dziecka. Pojawiły się też zarzuty wobec biskupa o nieprawidłowości finansowe w fundacji finansującej dom sierot w Schrobenhausen.

W czerwcu doszło do bezprecedensowego sporu w Kościele katolickim w Niemczech. Mixa w wywiadzie dla dziennika "Die Welt" oskarżył swoich zwierzchników o wywieranie presji na niego i rozpowszechnianie pogłosek, jakoby dopuszczał się molestowania seksualnego.

bEhQKFXh

Zdaniem Mixy hierarchom nie podobał się jego konserwatywny sposób kierowania diecezją, dlatego chcieli wymusić jego rezygnację. Dodał, że rozważa wystąpienie w swej sprawie do Sygnatury Apostolskiej, najwyższej instancji w sądownictwie kościelnym. Jeszcze w lipcu ma spotkać się z Benedyktem XVI.

W odpowiedzi przedstawiciele episkopatu zasugerowali, że Mixa ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Krótko po tym do mediów przeciekły tajne dokumenty, z których wynikało, że były biskup Augsburga cierpi na chorobę alkoholową i czynił awanse wobec młodych księży. Po tych doniesieniach Mixa przeprosił i usunął się w cień.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mw/ ap/

bEhQKFXC
media
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)