Notowania

wiadomości
16.11.2011 16:36

Niemcy: Media: Również politycy mogli być celem gangu neonazistów

Neonazistowska grupa terrorystyczna z Zwickau mogła mieć na muszce również polityków - informują w środę niemieckie media. Wśród zabezpieczonych w związku ze śledztwem materiałów dowodowych jest lista 88 osób, w tym co najmniej dwóch posłów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Neonazistowska grupa terrorystyczna z Zwickau mogła mieć na muszce również polityków - informują w środę niemieckie media. Wśród zabezpieczonych w związku ze śledztwem materiałów dowodowych jest lista 88 osób, w tym co najmniej dwóch posłów.

Jak podał w internetowym wydaniu tygodnik "Der Spiegel", poseł Zielonych Jerzy Montag przyznał, że uzyskał z Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) potwierdzenie, iż jego nazwisko i adres są na pochodzącej z 2005 r. liście grupy Narodowosocjalistyczne Podziemie. Figuruje na niej również polityk bawarskiej chadecji CSU Hans-Peter Uhl, a także przedstawiciele społeczności tureckiej i organizacji muzułmańskich.

Nie jest jasne, czy jest to lista celów grupy terrorystycznej czy też wymienia ona jedynie głównych przeciwników politycznych skrajnej prawicy. "To okropne uczucie - powiedział Montag "Spieglowi. - Gdy usłyszałem, że moje nazwisko jest na tej liście, byłem przerażony".

Niemiecką opinią publiczną wstrząsnęło wykrycie w zeszłym tygodniu złożonej z dwóch mężczyzn i kobiety neonazistowskiej grupy terrorystycznej Narodowosocjalistyczne Podziemie, odpowiedzialnej za zamordowanie dziewięciu imigrantów i policjantki w latach 2000-2007. Poważne zarzuty formułowane są pod adresem kontrwywiadu, który nie wytropił przestępców, choć od dawna werbuje informatorów w szeregach skrajnej prawicy.

W środę ministerstwo spraw wewnętrznych regionu Dolna Saksonia i tamtejszy Urząd Ochrony Konstytucji przyznały się do popełnienia poważnego błędu w związku ze sprawą gangu neonazistów. Okazało się, że zatrzymany w niedzielę domniemany wspólnik grupy z Zwickau, 37-letni Holger G., już w 1999 r. był obserwowany przez trzy dni na prośbę kontrwywiadu z Turyngii. Wówczas został uznany za biernego zwolennika skrajnej prawicy. Informacji na jego temat nie zachowano.

Tymczasem w 2007 r. Holger G. udostępnił grupie z Zwickau swoje prawo jazdy oraz paszport na około cztery miesiące. Kilkakrotnie wynajmował dla nich wozy kempingowe.

"Na usta cisną się pytania, dlaczego samo hasło +prawicowy terroryzm+ nie uruchomiło dzwonków alarmowych" - powiedział minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii Uwe Schuenemann.

W środę szef federalnego ministerstwa spraw wewnętrznych Niemiec Hans-Peter Friedrich zaproponował stworzenie centralnego rejestru niebezpiecznych neonazistów, aby poprawić współdziałanie służb kontrwywiadowczych w krajach związkowych i uniknąć błędów, jakie popełniono w przypadku neonazistowskiej grupy z Zwickau.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz