Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Merkel chce kontynuacji strategicznego partnerstwa z Rosją

0
Podziel się

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała w poniedziałek telefonicznie ze
zwycięzcą wyborów prezydenckich w Rosji, premierem Władimirem Putinem i zapewniła o chęci
kontynuacji strategicznego partnerstwa rosyjsko-niemieckiego - poinformowało jej biuro prasowe.

bDouiWdN

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała w poniedziałek telefonicznie ze zwycięzcą wyborów prezydenckich w Rosji, premierem Władimirem Putinem i zapewniła o chęci kontynuacji strategicznego partnerstwa rosyjsko-niemieckiego - poinformowało jej biuro prasowe.

Putin wygrał niedzielne wybory prezydenckie w pierwszej turze, otrzymując 63,71 proc. głosów. Część niemieckich polityków skrytykowało w poniedziałek przebieg głosowania i kampanii wyborczej.

Merkel życzyła Putinowi powodzenia w czasie nadchodzącej kadencji na stanowisku prezydenta. "Kanclerz federalna zapewniła Putina, że chce kontynuować rozwój bliskich dwustronnych stosunków między Niemcami a Rosją w ramach strategicznego partnerstwa. Wyraziła przekonanie, że ważna rola w modernizacji kraju przypadnie rosyjskiemu społeczeństwu obywatelskiemu" - poinformowano w komunikacie.

bDouiWdP

Tematem rozmowy była również sytuacja w Syrii. Merkel i Putin uzgodnili, że pozostaną w kontakcie w tej i innych sprawach.

Także szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle podkreślił, że Niemcy chcą "konstruktywnie i z zaufaniem współpracować z prezydentem Putinem". "Rosja jest i pozostanie centralnym, ważnym partnerem Rosji w Europie" - oświadczył. Zaapelował również o "społeczną i gospodarczą modernizację" Rosji.

Wcześniej w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert wyraził zaniepokojenie przebiegiem kampanii wyborczej i samych wyborów w Rosji. "Okoliczności wyborów, opcje wyboru, a także kampania z wielu względów nie odpowiadała temu, co znamy z innych części Europy. To przykre" - powiedział Seibert. Zastrzegł, że z komentarzami należy poczekać do ogłoszenia raportu międzynarodowych obserwatorów.

Pełnomocnik niemieckiego MSZ ds. współpracy z Rosją, chadecki polityk Andreas Schockenhoff oświadczył, że przebieg wyborów w Rosji daje powody do "poważnego zaniepokojenia rozwojem tego kraju". "Rosyjscy przywódcy nie wykorzystali szansy, aby przez uczciwe i przejrzyste wybory przeciwdziałać rosnącej przepaści między państwem a społeczeństwem. To zaś jest konieczne, by szeroko zmodernizować Rosję" - ocenił Schockenhoff.

bDouiWdV

Podkreślił, że oczywiste nieprawidłowości wyborcze naruszają zasady uczciwych i wolnych wyborów. "Doniesienia o budzących wątpliwości listach wyborczych, opłacaniu wyborców, niedziałających kamerach czy presji na krytyczne media i niezależnych obserwatorów to wszystko budzi wątpliwości, czy ponownie wybrany prezydent dotrzyma wypowiadanych w czasie kampanii wyborczej słów o zaufaniu, konstruktywnym dialogu i wzajemnym szacunku społeczeństwa i rządu" - oświadczył chadecki polityk.

Według niego naciski na krytyczne wobec rządu organizacje, szczególnie niezależną inicjatywę obserwatorów Gołos, jest nie do przyjęcia i "oznacza powrót do starych wzorców".

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/

bDouiWdW
bDouiWeq
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)