Notowania

euro
12.01.2011 15:43

Niemcy: Merkel: uczynimy wszystko, by zapewnić stabilność euro

Niemcy uczynią wszystko, co będzie potrzebne, by zapewnić stabilność euro - powiedziała w środę w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel. Nie chciała jednak komentować szerzej propozycji zwiększenia funduszu dla ratowania krajów strefy euro.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niemcy uczynią wszystko, co będzie potrzebne, by zapewnić stabilność euro - powiedziała w środę w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel. Nie chciała jednak komentować szerzej propozycji zwiększenia funduszu dla ratowania krajów strefy euro.

"Niemcy, tak jak pozostałe kraje UE, powiedziały wyraźnie: Popieramy to, co jest potrzebne do wsparcia euro, także w odniesieniu do funduszu ratunkowego" - oświadczyła niemiecka kanclerz na konferencji prasowej po włosko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, które odbyły się w środę w Berlinie.

Zauważyła jednak, że dopiero jeden kraj, Irlandia, skorzystał z pomocy finansowej w ramach europejskiego mechanizmu, który wraz ze środkami MFW opiewa na 750 mld euro. Dlatego fundusz ten jest jeszcze daleki od wyczerpania - powiedziała Merkel, pytana o propozycję Komisji Europejskiej.

"Ale mówimy: Wspieramy euro, uczynimy wszystko, co potrzeba. Będziemy dyskutować o tym krok po kroku (...) Euro to nasza wspólna waluta, na której Niemcy wiele skorzystały" - dodała.

Premier Włoch Silvio Berlusconi podkreślił, że szczególne znaczenie dla walki z kryzysem w strefie euro ma "czynnik psychologiczny". "Ważne, by nie szerzyć pesymizmu wśród obywateli i w środowisku gospodarczym. Zadaniem poszczególnych rządów jest stworzenie pozytywnych perspektyw dla konsumpcji i działalności gospodarczej, czyli budowanie zaufania i optymizmu" - powiedział.

Niemiecka kanclerz i premier Włoch opowiedzieli się również za "wzmocnieniem koordynacji politycznej" w ramach UE. Zadeklarowali poparcie dla starań Komisji Europejskiej o przyjęcie strategii wzrostu gospodarczego Agenda 2020. "Konkurencyjność i trwały wzrost to najlepsze metody, by UE i euro były stabilne" - podkreśliła Merkel.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso opowiedział się w środę w Brukseli za zwiększeniem Europejskiego Funduszu Stabilizacji finansowej, który utworzono wiosną ubiegłego roku dla wsparcia tych państw strefy euro, które tracą zaufanie kredytodawców. "Komisja Europejska mówi bardzo jasno: naszym zdaniem rzeczywista zdolność udzielania pożyczek musi być zwiększona, a pole działalności musi być rozszerzone" - powiedział Barroso na konferencji prasowej.

KE obawia się, że fundusz okazałby się niewystarczający, gdyby po Irlandii wsparcia potrzebowały także borykające się z kłopotami Portugalia, Hiszpania i Belgia.

Sceptycznie o propozycji KE wypowiedział się rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Jak zauważył, istniejący fundusz wykorzystano dopiero w 90 proc. "To nie czas, by ogłaszać albo publicznie dyskutować o tym, że pewnego dnia konieczne może być zwiększenie funduszu" - ocenił rzecznik.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

Tagi: euro, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz