Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Mieszkańcy Nadrenii wybierają nowy parlament landu

0
Podziel się:

Mieszkańcy najludniejszego kraju związkowego Niemiec, Nadrenii
Północnej-Westfalii wybierają w niedzielę nowy parlament krajowy. Sondaże wskazują, że tamtejsza
koalicja chadeków i liberałów może stracić większość, co osłabi rząd federalny Angeli Merkel.

Mieszkańcy najludniejszego kraju związkowego Niemiec, Nadrenii Północnej-Westfalii wybierają w niedzielę nowy parlament krajowy. Sondaże wskazują, że tamtejsza koalicja chadeków i liberałów może stracić większość, co osłabi rząd federalny Angeli Merkel.

Przez minione pięć lat 18-milionowym landem rządził polityk CDU Juergen Ruettgers w sojuszu z liberalną Partią Wolnych Demokratów (FDP). Jego rywalką w walce o fotel premiera landu jest regionalna szefowa Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Hannelore Kraft. SPD, która w 2005 r. straciła Nadrenię po 39 latach rządów, chce utworzyć koalicję z Zielonymi.

Większość sondaży publikowanych przed wyborami prognozowało jednak pat między tymi obozami politycznymi. Żaden nie uzyska większości, jeśli próg wyborczy po raz pierwszy przekroczy izolowana przez pozostałe partie postkomunistyczna Lewica; różne badania opinii dają temu ugrupowaniu 5-7 proc.

Zdaniem komentatorów, prawdopodobnym wariantem może okazać się wielka koalicja CDU i SPD, zapewne z Ruettgersem na stanowisku premiera. Niewykluczony - choć mniej prawdopodobny - jest też sojusz chadeków z Zielonymi.

Głosowanie w Nadrenii-Północnej Westfalii od lat uznawane jest przez analityków za "sejsmograf polityki RFN". Układy sił, które dochodziły do władzy w tym regionie, często powtarzały się na szczeblu federalnym.

Tym razem wybory będą nie tylko pierwszym testem nastrojów po utworzeniu w październiku zeszłego roku nowego rządu Niemiec przez chadecki blok CDU/CSU i liberalną FDP, ale ich wynik wpłynie na układ sił w drugiej izbie niemieckiego parlamentu (Bundesrat), w której zasiadają premierzy krajów związkowych.

Obecnie koalicja dysponuje w tej izbie 37 głosami na 69. Bez sześciu głosów przypadających na Nadrenię Północną-Westfalię straciłaby bezwzględną większość, a partie opozycyjne miałyby możliwość blokowania ustaw, do których przyjęcia konieczna jest zgoda Bundesratu. W przypadkach takiej blokady rząd zmuszony będzie do negocjacji z opozycją w parlamentarnej komisji mediacyjnej.

"Znaczenie niedzielnych wyborów dla polityki na szczeblu federacji jest ogromne - podkreślił na spotkaniu z zagraniczną prasą w Berlinie politolog z Uniwersytetu w Bonn Gerd Langguth. - Od miesięcy polityka ogólnokrajowa jest niczym sparaliżowana, bo wszystkie decyzje podejmowane są z perspektywy tych wyborów, albo przekładane na czas po wyborach".

Tak było m.in. w przypadku budzącego wiele kontrowersji pakietu pomocy dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji. Większość Niemców przeciwna jest wspieraniu Greków, dlatego - zdaniem komentatorów - Angela Merkel tygodniami blokowała decyzję o uruchomieniu europejskiego pakietu pomocy finansowej dla Aten, obawiając się, że konieczność wyłożenia przez Berlin miliardów euro zaszkodzi szansom chadeków w niedzielnych wyborach.

Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 18.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ cyk/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)