Notowania

kryzys
07.09.2009 15:16

Niemcy nam zazdroszczą."Polnische wirtschaft" powodem do dumy?

Die Welt chwali Polskę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(XcBiker/CC/Flickr)

Komentując osiągnięcie przez Polskę najwyższego wskaźnika wzrostu gospodarczego w całej Unii Europejskiej, niemiecki dziennik _ Die Welt _ napisał, iż pejoratywne dawniej określenie _ polnische Wirtschaft _ (polska gospodarka) nabiera w nowych okolicznościach pozytywnego wydźwięku.

_ - Jako jedyny kraj europejski Polska mogła przejść bez recesji kryzys, jaki trwa od upadku banku Lehman do dziś. Jej produkt krajowy brutto wzrósł w II kwartale w porównaniu z kwartałem poprzednim o 1,1 proc. (...) Płace rosną, prywatna konsumpcja jest stabilna, a park samochodowy ma od dawna niższy przeciętny wiek niż w Niemczech _ - głosi artykuł, zatytułowany _ Polska jest nowym wzorowym uczniem Europy _.

Zdaniem _ Die Welt _, w najbliższych latach Polska może lepiej spełniać kryteria przyjęcia do strefy euro niż Niemcy, które dopiero w 2013 roku zaczną ponownie spełniać kryteria z Maastricht, utrzymując roczny deficyt budżetowy i całość zadłużenia państwa w granicach odpowiednio 3 proc. i 60 proc. PKB.

- _ Jak przypuszczają analitycy z Deutsche Bank Research, Polska, która jeszcze niedawno znajdowała się poniżej granicy 3 proc., przekroczy właśnie ten poziom i w każdym razie szybko ponownie przejdzie przez niego w dół. Łączne zadłużenie może pozostać poniżej 70 proc. PKB. Również wynoszący 1,8 proc. wskaźnik inflacji mieści się w wymaganych ramach _ - zaznaczyła gazeta, przypominając, że na przyszły rok Komisja Europejska prognozuje dla Niemiec roczny deficyt budżetowy na poziomie 4,2 proc. i łączne zadłużenie w wysokości 72,3 proc. PKB.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Niemiecki przemysł odbija. Dane lepsze od prognoz ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemiecki;przemysl;odbija;dane;lepsze;od;prognoz,63,0,529471.html )

Zdaniem cytowanego przez gazetę eksperta DB Research Guntera Deubera, jest to zasługa Narodowego Banku Polskiego, który w 2001 roku stłumił wzrost poprzez podniesienie stóp procentowych. _ - W rezultacie rozwinął się zdrowy sceptycyzm wobec nadmiernego zadłużania się, zarówno u obywateli, jak i u banków. W ten sposób w Polsce nie doszło do wieloletniego nadmiernego wzrostu kredytów _ - powiedział Deuber.

Kluczowa okazała się planowana od dawna obniżka stawki podatku dochodowego od roku 2009, z czego za radą ekspertów Platforma Obywatelska nie zrezygnowała. - _ W ten sposób wyzwolono bodziec dla konsumpcji. (...) Nawet w lipcu sprzedaż w handlu detalicznym była jeszcze o 5,7 proc. większa niż rok wcześniej _ - zaznacza _ Die Welt _.

_ - Do ukoronowania brakuje właściwie tylko jednego: futbolu. W roku 2012 Polska będzie wspólnie z Ukrainą gospodarzem mistrzostw Europy. Obok efektów ekonomicznych, które one również wyzwolą, można mieć nadzieję na jeszcze jedno: że Polska nie wyprzedzi nas również w piłce nożnej _ - kończy swój komentarz niemiecki dziennik.

Raport Money.pl
*Sami ratujemy naszą gospodarkę. Kupując * Naszą gospodarkę ratujemy sami, bo nie przestraszyliśmy się recesji i cały czas robimy duże zakupy w sklepach. Izolacja naszego kraju i niski udział eksportu w PKB również nam pomagają. Czytaj w Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Deficyt 2010. Kwota rekordowa, ale było gorzej ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deficyt;2010;kwota;rekordowa;ale;bylo;gorzej,44,0,529196.html )
Tagi: kryzys, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz