Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Opublikowane zostaną dzienniki kardynała Faulhabera

0
Podziel się:

Tajne dzienniki kardynała Michaela Faulhabera, przyjaciela papieża
Piusa XII, zostaną wkrótce opublikowane, co pomoże wyjaśnić kontrowersje dotyczące postawy tego
papieża wobec nazizmu - poinformował we wtorek Kościół katolicki w Niemczech.

bEsvvTQl

Tajne dzienniki kardynała Michaela Faulhabera, przyjaciela papieża Piusa XII, zostaną wkrótce opublikowane, co pomoże wyjaśnić kontrowersje dotyczące postawy tego papieża wobec nazizmu - poinformował we wtorek Kościół katolicki w Niemczech.

Dzienniki Faulhabera, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi, zostaną w najbliższych latach udostępnione w internecie - powiedział obecny arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał Reinhard Marx, przedstawiając ten projekt.

Postawa kardynała Faulhabera w latach rządów nazistów jest równie kontrowersyjna, jak Piusa XII - pisze AFP. Faulhaber zredagował dla papieża encyklikę "Mit brennender Sorge", potępiającą nazizm. Zarzucał Piusowi XII, że był za mało krytyczny wobec Adolfa Hitlera, ale też - jak podkreśla agencja dpa - wielokrotnie wypowiadał się o Hitlerze pozytywnie.

bEsvvTQn

Dpa odnotowuje również, że po zamachu na Hitlera w Monachium w 1939 roku kardynał Faulhaber dziękował "opatrzności Bożej", że "fuehrer" przeżył. Wyraził to w telegramie z gratulacjami dla Hitlera.

Do 2010 roku dzienniki Faulhabera, opisujące lata 1911-1953, przechowywał jego sekretarz i powiernik Johannes Waxenberger, a po jego śmierci otrzymał je kardynał Marx. Wdrożenie w życie przedstawionego przez niego projektu potrwa 12 lat. (PAP)

fit/ az/ ap/

14811023 14811533

bEsvvTQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)