Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Partia Zielonych wybrała nowe kierownictwo

0
Podziel się

Obradujący w Berlinie zjazd niemieckich Zielonych wybrał w sobotę nowych
współprzewodniczących partii, którymi zostali piastujący dotąd to stanowisko 47-letni Cem Oezdemir
oraz działaczka z Kraju Saary, 47-letnia Simone Peter.

bErQJyXp

Obradujący w Berlinie zjazd niemieckich Zielonych wybrał w sobotę nowych współprzewodniczących partii, którymi zostali piastujący dotąd to stanowisko 47-letni Cem Oezdemir oraz działaczka z Kraju Saary, 47-letnia Simone Peter.

Oezdemir i poprzednia współprzewodnicząca Claudia Roth podali się przedterminowo do dymisji po przeprowadzonych 22 września wyborach do Bundestagu, w których Zieloni uzyskali tylko 8,4 proc. głosów podczas gdy cztery lata wcześniej 10,7 proc.

Poparcie dla nowych współprzewodniczących okazało się umiarkowane - na Peter przypadło 75,9 proc, zaś na Oezdemira 71,4 proc. oddanych na zjeździe głosów. Rok wcześniej za Oezdemirem opowiedziało się 83,3 proc. uczestników zjazdu partyjnego.

bErQJyXr

Po wyborach dysponujący niemal połową mandatów w Bundestagu chadecki blok CDU/CSU prowadził z Zielonymi sondażowe rozmowy w sprawie ewentualnego utworzenia większościowej "czarno-zielonej" koalicji rządowej, ale rozbieżności okazały się zbyt duże. Obecnie wszystko wskazuje na to, że w Niemczech powstanie "wielka koalicja" chadeków i socjaldemokratów. (PAP)

dmi/ ap/

14845308 arch.

bErQJyXS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)