Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Pomysły na przyszłość Trójkąta Weimarskiego

0
Podziel się:

Polska, Francja i Niemcy powinny opracować agendę działań dla Trójkąta
Weimarskiego, która pomogłaby ożywić współpracę w ramach tego forum na wielu płaszczyznach -
oceniają autorzy publikacji "Trójkąt Weimarski w Europie", którą zaprezentowano we wtorek w
Berlinie.

Polska, Francja i Niemcy powinny opracować agendę działań dla Trójkąta Weimarskiego, która pomogłaby ożywić współpracę w ramach tego forum na wielu płaszczyznach - oceniają autorzy publikacji "Trójkąt Weimarski w Europie", którą zaprezentowano we wtorek w Berlinie.

W tomie, opracowanym przez 50 ekspertów i polityków z trzech krajów pod redakcją Klausa-Heinricha Standkego, sformułowano 16 konkretnych propozycji rozwoju zainicjowanej w 1991 r. platformy dialogu, o której w minionych latach wielu mówiło już, że jest martwa bądź że stała się nieaktualna, bo osiągnięto cele przyświecające tej idei na początku.

"Trójkąt Weimarski nie jest martwy. Przeciwnie: stanowi wyzwanie i zadanie na przyszłość" - przekonywała podczas prezentacji książki prezes Niemieckiego Instytutu Polskiego, była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu Rita Suessmuth.

Jej zdaniem to forum dialogu powinno służyć przede wszystkim lepszemu wzajemnemu zrozumieniu się zarówno polityków, jak i społeczeństw Francji, Polski i Niemiec.

Redaktor tomu, przewodniczący honorowego Komitetu Trójkąta Weimarskiego Klaus-Heinrich Standke zauważył, że po blisko dwóch dekadach od powstania Trójkąta Weimarskiego władze trzech uczestniczących w nim państw stale deklarują zainteresowanie utrzymaniem tego forum i jego rozwijaniem.

By deklaracje te wprowadzić w życie, celowe jest - zdaniem autorów - opracowanie skoordynowanej ramowej koncepcji, ujmującej pomysły i propozycje, jakie dotychczas pojawiły się na spotkaniach Trójkąta Weimarskiego. Dalszym krokiem powinna być "mapa drogowa" współpracy, wzorowana na uzgodnionej przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego "Agendzie 2020", formułującej cele kooperacji obu tych krajów. Trójstronna "Agenda 2021" mogłaby zostać przyjęta w 20. rocznicę powołania Trójkąta Weimarskiego 29 sierpnia 2011 r. - uważają autorzy tomu.

Proponują m.in. powołanie w trzech krajach osób odpowiedzialnych za trójstronną współpracę ("Pan lub Pani Weimar"), utworzenie forum dialogu Trójkąta Weimarskiego, czyli konferencji przedstawicieli świata polityki, gospodarki, kultury, mediów, stowarzyszeń, itp., utworzenie Funduszu Weimarskiego, z którego finansowano by trójstronne projekty, trójstronną wymianę młodzieży, intensywniejszą współpracę w ramach szkolnictwa wyższego oraz naukowo-techniczną i kulturalną.

Za obszar, w którym istnieją większe możliwości dla Trójkąta Weimarskiego, uznano wymianę doświadczeń w sprawach energii i ochrony środowiska; na tym polu od dawna blisko współpracują ze sobą Francja i Niemcy.

W ocenie Angeliki Schwall-Dueren z SPD w minionych latach wobec Trójkąta Weimarskiego formułowano zbyt wiele oczekiwań, a tymczasem dyskusje w jego ramach często były powierzchowne. "Potrzeba nam mniej oczekiwań, a więcej odwagi" - powiedziała. Zdaniem Schwall-Dueren forum dialogu trzech państw nie zastąpi francusko-niemieckiego motoru w UE, ale daje możliwość budowania większości oraz kompromisów na forum Unii.

Publikacja o pełnym tytule: "Trójkąt Weimarski w Europie. Trójstronna współpraca polsko-niemiecko-francuska. Powstanie-potencjał-perspektywy" ukazała się w 2009 r. nakładem toruńskiego wydawnictwa Adam Marszałek.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/ MOW/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)