Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Poseł Zalewski o braku solidarności w sprawie Gazociągu Północnego

0
Podziel się:

W sprawie Gazociągu Północnego Niemcy nie są
z Polską solidarne - uważa przewodniczący sejmowej komisji spraw
zagranicznych Paweł Zalewski, z którym wywiad publikuje w czwartek
niemiecki dziennik "Die Welt".

W sprawie Gazociągu Północnego Niemcy nie są z Polską solidarne - uważa przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Zalewski, z którym wywiad publikuje w czwartek niemiecki dziennik "Die Welt".

"Głównym problemem jest to, że Rosjanie mogą za pomocą tego gazociągu dostarczać gaz do Niemiec i równocześnie zamknąć gazociąg jamalski, który przebiega przez terytorium Polski" - wyjaśnił Zalewski.

"Już sama groźba takiej możliwości jest dużym problemem" - dodał poseł. Jego zdaniem, Niemcy przestały być z Polską solidarne w tej ważnej z punktu widzenia bezpieczeństwa sferze. "Wszyscy wiemy, że Rosjanie wykorzystują źródła energii jako instrumentu politycznego, pan (prezydent Władimir) Putin sam o tym mówi" - podkreślił Zalewski.

Poseł przypomniał, że rosyjskie władze zapowiedziały, iż do końca roku, "jakoby z technicznych powodów", nie będą dostarczać ropy do litewskiej rafinerii w Możejkach. "Wiele osób widzi w tym polityczne działania" - zauważył, wyjaśniając, że polski koncern PKN Orlen wystąpił do Brukseli o zezwolenie na przejęcie litewskiej rafinerii. O kontrolę nad Możejkami zabiegał wcześniej rosyjski koncern Łukoil.

Odpowiadając na zarzut "Die Welt", iż Polska "zamroziła" współpracę w ramach Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, Zalewski zapewnił, że jest zwolennikiem tej formy wymiany poglądów. Utworzona w ubiegłym roku m.in. przez Niemcy i Polskę platforma współpracy ma koordynować działalność placówek badawczych zajmujących się europejską historią XX wieku, w tym totalitarnymi reżimami i migracjami ludności oraz przymusowymi wysiedleniami.

"Powinniśmy rozwijać takie projekty, aby każdy czuł, że może liczyć na zrozumienie drugiej strony" - zaznaczył Zalewski. Przypomniał, że szefowie Bundestagu i Sejmu zapowiedzieli dyskusję historyków o trudnych tematach w przyszłym roku w Krzyżowej.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)