Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
02.03.2009 12:30

Niemcy: Prasa ostrzega przed nowym podziałem Europy

Komentując niedzielny szczyt UE, niemiecka prasa przestrzega przed protekcjonizmem gospodarczym oraz nowym podziałem Europy w wyniku kryzysu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Komentując niedzielny szczyt UE, niemiecka prasa przestrzega przed protekcjonizmem gospodarczym oraz nowym podziałem Europy w wyniku kryzysu. *

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" podkreśla w poniedziałek, że niedzielny szczyt pokazał, iż "bogate państwa północy razem ze słabszymi krajami ze wschodu i południa zgodnie szukają odpowiedzi na kryzys - kierując się własnym interesem oraz solidarnością".

"Inaczej niż w czasie kryzysu w latach 30. XX wieku, gdy każdy myślał tylko o sobie, Europejczycy wysyłają sygnał: robimy to razem" - pisze "SZ".

"Właściwie jest to banalne, ale w Europie uchodzi za sukces, gdy uda się prostą prawdę wypowiedzieć razem" - dodaje.

Jednak według "Sueddeutsche Zeitung" jeszcze nigdy w swej historii UE nie była tak podzielona na wiele frakcji jak obecnie.

"Fronty przebiegają wzdłuż i wszerz kontynentu, z północy na południe, z zachodu na wschód, a nawet dzielą rzekomo jednolicie myślące grupy państw. Jednocześnie kryzys pokazuje, jak wzajemnie powiązane są wszystkie te frakcje. Gdy padnie jeden kraj, pociągnie za sobą resztę" - pisze bawarski dziennik.

"Europejczykom nie pozostaje nic innego, jak stale odnawiać stare przyrzeczenia o solidarności i bezpieczeństwie. Nawet jeśli wtedy kryzys będzie droższy" - dodaje.

Z kolei "Financial Times Deutschland" ostrzega, że "w czasie kryzysu solidarność ze Wschodnią Europą wyczuwalnie się zmniejsza". "Lecz poprzez protekcjonizm i izolację Europa nie przezwycięży recesji" - pisze gazeta.

Według dziennika po jednej stronie nowego muru mogą znaleźć się starzy członkowie UE, jak Niemcy i Francja, które są "na tyle duże i silne, by nie zważać na zasady UE, jak jednolity rynek, uczciwa konkurencja i otwarte rynki". "Przegrają natomiast nowi członkowie UE" - ocenia "FTD" pisząc o "zimnym wietrze z zachodu".

"Kryzys pokazuje, że UE nie ma jeszcze właściwych narzędzi działania w nadzwyczajnych sytuacjach. Problem ten da się rozwiązać, jeśli będzie gotowość, by to uczynić. Naprawdę źle byłoby, gdyby krajom UE zabrakło nie tylko środków, by wyjść z recesji, ale również dobrej woli" - podsumowuje "FTD".

Także "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenia, że to, co kraje Europy Środkowej i Wschodniej słyszą i czego doświadczają ze strony "starej Europy", wydaje się dalece niesolidarne - zauważa "FAZ".

"Ponieważ istnieją również inne linie podziału oraz rozbieżności, które mogą pogłębić tę przepaść, nadchodzi najwyższy czas przypomnieć sobie o tym, co wspólne oraz o odpowiedzialności" - dodaje.

Według dziennika koszty podziału, załamania i politycznego kryzysu będą musieli ponieść wszyscy. "A europejskie poczucie wspólnoty ucierpi jeszcze bardziej" - ocenia "FAZ".

Anna Widzyk(PAP)

awi/ kar/

Tagi: niemcy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz