Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Premier Słowacji chce przeprosin od KE

0
Podziel się

Premier Słowacji Iveta Radiczova zarzuciła komisarzowi UE ds. walutowych
Ollemu Rehnowi, że obraził słowacki parlament. W wywiadzie dla niemieckiego dziennik "Die Welt"
zapowiedziała, że zażąda od Brukseli oficjalnych przeprosin.

bEiGTYYB

Premier Słowacji Iveta Radiczova zarzuciła komisarzowi UE ds. walutowych Ollemu Rehnowi, że obraził słowacki parlament. W wywiadzie dla niemieckiego dziennik "Die Welt" zapowiedziała, że zażąda od Brukseli oficjalnych przeprosin.

Chodzi o reakcję KE na niedawną decyzję parlamentu Słowacji, który wypowiedział się przeciwko udzieleniu przez ten kraj pożyczki dla pogrążonej w kryzysie Grecji. Pożyczka stanowić miała część międzynarodowej pomocy finansowej, opiewającej w sumie na 110 mld euro. Słowacy mieli do niej dołożyć 817,85 mln euro.

Komisarz Rehn oświadczył wówczas, że Słowacja pogwałciła solidarność europejską.

bEiGTYYD

"Sposób, w jaki Olli Rehn - urzędnik z Brukseli, który nie został nominowany w drodze wyborów - wypowiedział się o wyłonionym w wolnych wyborach parlamencie słowackim, był obraźliwy. W trakcie wizyty w Berlinie zażądam oficjalnych przeprosin z Brukseli" - powiedziała Radiczova, która w środę składa wizytę w stolicy Niemiec.

"Odrzucam tezę, że zachowaliśmy się niesolidarnie" - dodała. Jej zdaniem, udzielenie pomocy finansowej Grecji byłoby "fałszywą solidarnością". "Nie chodzi bowiem o solidarność z krajem dotkniętym kryzysem, lecz z rządzącymi, którzy okazali się nieodpowiedzialni" - oceniła.

Przypomniała ona też, że Słowacja - która sama musi przeprowadzić konsolidację budżetu - zgodziła się na udział w mechanizmie stabilizacyjnym dla krajów strefy euro, co świadczy o solidarnym i odpowiedzialnym zachowaniu.

Także w opublikowanym w środę wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Radiczova stanowczo odrzuciła krytykę z Brukseli, czyniąc analogię z systemem socjalistycznym.

bEiGTYYJ

"Europa nie może składać się z wielkiego brata i wielu satelitów, którzy mają być posłuszni większym, silniejszym i bogatszym. Dobrze pamiętamy, co to znaczy być satelitą, bo byliśmy nim przez dziesięciolecia wobec Moskwy. Nie chcę tego porównywać, lecz tylko podkreślić, że demokracja polega również na tym, by słuchać argumentów tych, którzy są może bardzo mali, ale świadomi swojej odpowiedzialności" - powiedziała Radiczova w rozmowie z "FAZ".

Dodała, że Rehn, jako urzędnik, nie miał prawa krytykować decyzji słowackiego parlamentu.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ro/

bEiGTYZe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)