Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
proces
16.04.2010 12:43

Niemcy: Rozpoczął się proces biskupa negacjonisty

Richard Williamson jest oskarżony o kłamstwo oświęcimskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Brytyjski biskup lefebrysta Richard Williamson jest oskarżony o kłamstwo oświęcimskie. On sam nie pojawił się jednak na rozprawie.

Proces biskupa ruszył w Ratyzbonie. Sprawa dotyczy wywiadu, którego 70-letni dziś duchowny udzielił półtora roku temu szwedzkiej telewizji. Podał on w wątpliwość, że w hitlerowskich obozach koncentracyjnych istniały komory gazowe i dodał, że naziści wymordowali nie sześć milionów Żydów, lecz 200-300 tys. Rozmowę tę nagrano w Zaitzkofen koło Ratyzbony.

W zeszłym roku Williamson został ukarany za swą wypowiedź grzywną w wys. 12 tys. euro. Jego adwokat Matthias Lossmann złożył protest wobec tej decyzji, dlatego doszło do procesu.

Do skandalu wokół brytyjskiego duchownego doszło w styczniu 2009 r., gdy papież Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, w tym negacjonisty Williamsona. Treść wywiadu, w którym kwestionował on zbrodnię Holokaustu, była już wówczas znana, dlatego decyzja papieża o zdjęciu ekskomuniki została ostro skrytykowana.

Według mediów nieobecność Williamsona na piątkowej rozprawie w Ratyzbonie to skutek nacisków jego zwierzchników z Bractwa św. Piusa X, którzy mieli mu zabronić publicznych wypowiedzi.

(na zdjęciu: prawnik reprezentujący Williamsona Michael Lossmann w czasie procesu)* *

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: proces, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz