Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Rząd nie wyklucza moratorium na wydłużenie eksploatacji reaktorów

0
Podziel się:

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle nie wykluczył w poniedziałek,
że rząd w Berlinie odroczy realizację planów dotyczących wydłużenia okresu eksploatacji 17
niemieckich elektrowni atomowych. "Mogę sobie to wyobrazić" - powiedział minister.

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle nie wykluczył w poniedziałek, że rząd w Berlinie odroczy realizację planów dotyczących wydłużenia okresu eksploatacji 17 niemieckich elektrowni atomowych. "Mogę sobie to wyobrazić" - powiedział minister.

"Potrzebujemy nowej analizy ryzyka" - oświadczył Westerwelle, cytowany przez niemiecką agencję dpa. Ocenił, że kontroli wymagają szczególnie systemy chłodzenia reaktorów, które zawiodły w Japonii.

Po sobotniej awarii w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I w Niemczech powrócił spór o wykorzystanie energii jądrowej. Opozycja zażądała od gabinetu Angeli Merkel wycofania się z przeforsowanej w zeszłym roku decyzji o wydłużeniu o średnio 12 lat eksploatacji niemieckich elektrowni atomowych. W sobotę 60 tysięcy osób wzięło udział w antyatomowych protestach w Stuttgarcie. Temat ten może zdominować kampanię przed ważnymi dla rządzącej chadecji wyborami regionalnymi w Badenii-Wirtembergii.

"Odpowiedź na pytanie o przyszłość energii atomowej uzyskaliśmy w Japonii" - oświadczył w poniedziałek szef frakcji opozycyjnej SPD Frank-Walter Steinmeier.

Kanclerz Merkel zapowiedziała już w sobotę wieczorem, że każda z działających w Niemczech elektrowni atomowych zostanie poddana kontroli pod kątem bezpieczeństwa. Na wtorek zaplanowano spotkanie w tej sprawie z udziałem premierów niemieckich krajów związkowych, w których znajdują się elektrownie jądrowe.

Według niemieckich mediów możliwe jest, że najstarsze elektrownie Biblis A, Isar 1 oraz Neckarwestheim 1 zostaną wyłączone szybciej niż planowano.

Przyjęta w zeszłym roku przez niemiecki rząd strategia energetyczna zakłada, że energia jądrowa ma odgrywać rolę technologii pomostowej do czasu rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych i dlatego postanowiono wydłużyć okres eksploatacji 17 elektrowni atomowych. W obliczu awarii nuklearnej w Japonii niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle opowiedział się w poniedziałek za przyspieszeniem prac nad szerszym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, w tym rozbudową sieci energetycznych oraz technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. "Mamy do czynienia z nową sytuacją" - przyznał.

Z kolei unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger zapowiedział w Berlinie, że zaprosi odpowiedzialnych ministrów, przedstawicieli instytucji nadzoru nad bezpieczeństwem elektrowni atomowych oraz koncernów energetycznych na szczyt, poświęcony konsekwencjom awarii nuklearnej w Japonii oraz przyszłości energii atomowej.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)