Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Sondaż: Większość przeciwna dymisji Guttenberga

0
Podziel się

Zdaniem 75 proc. mieszkańców Niemiec minister obrony Karl-Theodor zu
Guttenberg powinien pozostać na stanowisku, mimo ujawnienia plagiatu w jego pracy doktorskiej -
wynika z sondażu dla telewizji ZDF, który opublikowano w piątek.

bEhDzOSt

Zdaniem 75 proc. mieszkańców Niemiec minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg powinien pozostać na stanowisku, mimo ujawnienia plagiatu w jego pracy doktorskiej - wynika z sondażu dla telewizji ZDF, który opublikowano w piątek.

Jedynie 22 proc. respondentów uznało, że w związku z zarzutami o plagiat minister powinien podać się do dymisji.

W ocenie 42 proc. pytanych skandal wokół pracy doktorskiej na trwałe zaszkodził wiarygodności Guttenberga. Przeciwną opinię wyraziło 55 proc. respondentów. Blisko dwie trzecie (60 proc.) uważa, że polityk ten nadal jest dobrym kandydatem na najwyższe urzędy w państwie.

bEhDzOSv

39-letni Guttenberg pozostał na czele rankingu popularności niemieckich polityków, choć poparcie dla niego znacznie spadło w związku z ujawnieniem afery plagiatowej. Sondaż ZDF przyznaje mu 1,4 punktu w skali od -5 do 5, mierzącej poziom sympatii i ocenę osiągnięć polityków; w lutowym sondażu Guttenberg uzyskał 2 punkty.

Takim samym poparciem jak Guttenberg cieszy się obecnie kanclerz Niemiec Angela Merkel (1,4 punktu). Na trzecim miejscu jest szef frakcji opozycyjnej partii SPD Frank-Walter Steinmeier (1,1 punktu).

W zeszłym tygodniu gazeta "Sueddeutsche Zeitung" ujawniła, że Guttenberg wykorzystał w swojej pracy doktorskiej dosłowne fragmenty tekstu z innych publikacji, nie podając źródła ich pochodzenia. W środę Uniwersytet w Bayreuth, na którym w 2007 r. polityk obronił pracę, pozbawił ministra tytułu doktorskiego. Opozycja zażądała dymisji Guttenberga. Ten jednak odrzucił te żądania oraz przeprosił za błędy popełnione podczas pisania rozprawy doktorskiej, zapewniając, iż nigdy nie oszukiwał świadomie.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

bEhDzOSB

awi/ mc/

bEhDzOSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)