Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: SPD i Zieloni chcą odszkodowań dla radzieckich jeńców wojennych

0
Podziel się:

SPD i Zieloni złożyli w czwartek w Bundestagu projekt uchwały wzywającej rząd
Niemiec do wypłacenia odszkodowań byłym radzieckim więźniom wojennym. Oba kluby parlamentarne
wezwały ponadto rząd Merkel do pielęgnowania pamięci o słowiańskich ofiarach nazizmu.

SPD i Zieloni złożyli w czwartek w Bundestagu projekt uchwały wzywającej rząd Niemiec do wypłacenia odszkodowań byłym radzieckim więźniom wojennym. Oba kluby parlamentarne wezwały ponadto rząd Merkel do pielęgnowania pamięci o słowiańskich ofiarach nazizmu.

Zdaniem socjaldemokratów i Zielonych rząd Angeli Merkel powinien wyasygnować z budżetu środki, aby każdy z około 4000 żyjących poszkodowanych mógł otrzymać jednorazowo po 2500 euro. W przeciwieństwie do robotników przymusowych z Europy Środkowej i Wschodniej jeńcy wojenni nie otrzymali dotychczas żadnego zadośćuczynienia.

Autorzy uchwały podkreślają, że rozpoczęta w czerwcu 1941 roku wojna ze Związkiem Radzieckim była "wojną rasistowską prowadzoną z pogwałceniem wszelkich norm prawa międzynarodowego, której celem było zniszczenie przeciwnika i podbój kraju". Z 4,5 do 6 mln traktowanych jak "podludzi" radzieckich żołnierzy, którzy znaleźli się w niewoli niemieckiej, ponad 60 proc. zmarło. W projekcie uchwały czytamy dalej, że po powrocie do kraju jeńcy potraktowani zostali przez Stalina jako tchórze i zdrajcy. Wielu z nich poddano represjom.

SPD i Zieloni zwracają ponadto uwagę, że w Niemczech nie powstał do tej pory żaden pomnik poświęcony radzieckim jeńcom wojennym i innym słowiańskim ofiarom nazizmu. Obie partie wzywają do podjęcia wysiłków przez władze centralne oraz kraje związkowe w celu godnego upamiętnienia tej grupy ofiar III Rzeszy.

Deputowany SPD Michael Hartmann powiedział dziennikowi "Sueddeutsche Zeitung", że bezskutecznie zabiegał o poparcie projektu uchwały przez CDU i CSU. Socjaldemokrata ostrzegł, że należy pospieszyć się z odszkodowaniami, gdyż poszkodowani mają obecnie 90 i więcej lat. "Za pięć lat zajmowanie się tą sprawą stanie się bezcelowe" - powiedział.

Natomiast poseł bawarskiej CSU Stephan Mayer wyraził pogląd, że odszkodowaniami powinno się objąć szerszą grupę ofiar, w tym Niemców zmuszonych po wojnie do pracy przymusowej w ZSRR.

Polska od dawna opowiada się za upamiętnieniem w Berlinie polskich ofiar Hitlera.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ akl/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)