Notowania

niemcy
24.11.2009 11:57

Niemcy: "SZ": GM spłaca kredyt i odzyskuje pełną kontrolę nad Oplem

Amerykański koncern General Motors spłaci we wtorek ostatnią ratę kredytu pomostowego, udzielonego latem spółce Opel przez niemieckie władze - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na źródła w koncernie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Amerykański koncern General Motors spłaci we wtorek ostatnią ratę kredytu pomostowego, udzielonego latem spółce Opel przez niemieckie władze - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na źródła w koncernie.

Wysokość raty to 400 mln euro. Spłata kredytu otworzy drogę do rozwiązania zarządu powierniczego dla Opla i odzyskania przez GM pełnej kontroli nad europejską spółką.

Latem niemieckie władze przyznały kredyt pomostowy w wys. 1,5 mld euro na zabezpieczenie działalności zakładów Opla do czasu przejęcia spółki przez nowego inwestora - konsorcjum kanadyjsko-austriackiego producenta części samochodowych Magna i rosyjskiego Sbierbanku. Powołany jednocześnie zarząd powierniczy, który kontrolował 65 proc. akcji Opla i miał zapewnić, by środki z kredytu nie popłynęły do USA, ale zostały wykorzystane w Europie.

Na początku listopada General Motors nieoczekiwanie zrezygnował jednak ze sprzedaży swych europejskich zakładów, w związku z czym Niemcy zażądały zwrotu pożyczki.

Według "SZ" GM wykorzystał 1,2 mld euro z udzielonego kredytu pomostowego. Odsetki od tej kwoty wyniosły 28 mln euro.

Do połowy grudnia GM ma przedstawić plany restrukturyzacji Opla-Vauxhalla.

We wtorek przebywający w Niemczech szef koncernu na Europę Nick Reilly potwierdził, że przewiduje się ograniczenie zdolności produkcyjnych europejskich zakładów o 20 proc. i likwidację około 9,5 tys. z ogólnej liczby 55 tys. miejsc pracy. Wysokość pomocy publicznej, jakiej będzie potrzebować koncern na restrukturyzację Opla-Vauxhalla, szacowana jest na 3,3 mld euro.

Po wtorkowym spotkaniu z premierem kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia Juergenem Ruettgersem Reilly zapowiedział, że fabryka Opla w Bochum "pozostanie ważnym zakładem dla GM".

Nie chciał wypowiadać się na temat przyszłości pozostałych trzech fabryk Opla w Niemczech.

W środę przedstawiciele załogi spółki mają zostać poinformowani o szczegółach planów restrukturyzacji.

We wtorek szef GM Europe spotka się również z premierem Nadrenii-Palatynatu Kurtem Beckiem, z którym ma rozmawiać na temat zakładu Opla w Kaiserslautern.

Anna Widzyk(PAP)

awi/ ro/

Tagi: niemcy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz