Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Szef FDP: rezygnacja z tarczy zwiększy zaufanie międzynarodowe

0
Podziel się:

Przewodniczący niemieckiej liberalnej partii FDP Guido Westerwelle wyraził w
czwartek zadowolenie z decyzji władz Stanów Zjednoczonych o rezygnacji z rozmieszczenia tarczy
antyrakietowej w Polsce i w Czechach. Jego zdaniem krok ten pomoże zwiększyć zaufanie na
płaszczyźnie międzynarodowej.

Przewodniczący niemieckiej liberalnej partii FDP Guido Westerwelle wyraził w czwartek zadowolenie z decyzji władz Stanów Zjednoczonych o rezygnacji z rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Polsce i w Czechach. Jego zdaniem krok ten pomoże zwiększyć zaufanie na płaszczyźnie międzynarodowej.

"System obrony antyrakietowej nigdy nie mógł być bilateralną kwestią pomiędzy Waszyngtonem a Warszawą czy Waszyngtonem a Pragą, ponieważ bezpieczeństwo Europy musi być niepodzielne" - oświadczył w komunikacie Westerwelle, który po wyborach parlamentarnych w Niemczech 27 września może zostać szefem dyplomacji tego kraju.

Przypomniał, że prezydent USA Barack Obama w swych wystąpieniach w Berlinie - jeszcze jako kandydat na prezydenta - oraz w Pradze dał znaczące sygnały dotyczące rozbrojenia. "Jeśli za tym pójdą teraz konkretne kroki rządu USA, przyczyni się to do stworzenia dodatkowego zaufania na płaszczyźnie międzynarodowej" - ocenił Westerwelle.

Jego zdaniem planowany system obrony antyrakietowej "dzieli bezpieczeństwo Europy i stwarza strefy o różnym zagrożeniu". "NATO i UE nie wykorzystały szansy, by zająć się na płaszczyźnie transatlantyckiej i europejskiej tematem tarczy antyrakietowej, który dotyczy nas wszystkich" - dodał polityk FDP.

W jego ocenie rząd federalny musi wykorzystać okazję, by podjąć rozmowy z USA na temat wycofania stacjonujących jeszcze w Niemczech głowic atomowych, które "są reliktem zimnej wojny i nie zwiększają bezpieczeństwa Niemiec". "W następnej kadencji FDP chce angażować się na rzecz tego, by w ciągu czterech najbliższych lat Niemcy stały się krajem wolnym od broni atomowej.

Według czwartkowego dziennika "Wall Street Journal" USA zamierzają wycofać się z projektu tarczy antyrakietowej w Europie, gdyż irański program budowy rakiet długiego zasięgu nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla USA i Europy.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)