Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Szef MSZ: Utrzymać równowagę w relacjach z Rosją

0
Podziel się:

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle ocenił w piątek w wywiadzie
radiowym, że w relacjach z Rosją należy utrzymać równowagę między krytyką a współpracą. W piątek w
Moskwie odbędą się niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe.

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle ocenił w piątek w wywiadzie radiowym, że w relacjach z Rosją należy utrzymać równowagę między krytyką a współpracą. W piątek w Moskwie odbędą się niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe.

W wywiadzie dla radia Deutschlandfunk Westerwelle podkreślił, że krytyka Rosji - zarówno jej polityki wewnętrznej, jak i zagranicznej musi być możliwa. "Jednocześnie naszym zadaniem jest zachowanie równowagi" - powiedział. Zdaniem ministra niemieckie interesy skłaniają do rozwijania strategicznego partnerstwa z Rosją.

"Właśnie w czasie, gdy istnieją między nami różnice zdań, nie wolno nam milczeć, ale musimy wzmocnić kontakty" - powiedział. "Jeśli nie utrzymamy takiej równowagi, niczego nie osiągniemy, bo wówczas dialog nie będzie możliwy, a Rosja zamknie się do pewnego stopnia" - ocenił.

"Rosja jest i pozostanie naszym sąsiadem oraz jest i pozostanie naszym partnerem" - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Zdaniem niemieckich komentatorów konsultacje w Moskwie odbędą się raczej w chłodnej atmosferze, bo stosunki obu państw są napięte w związku z wyrażaną przez Niemcy krytyką polityki wewnętrznej w Rosji po powrocie prezydenta Władimira Putina na Kreml.

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" pisze w piątek, że inaczej niż w przeszłości, dziś w Berlinie nie ma już zasadniczych różnic zdań na temat oceny "systemu Putina", a spór dotyczy raczej tego, "jak otwarcie należy o tym mówić".

"MSZ i przedstawiciele gospodarki wskazują na niemieckie interesy. Są to uzasadnione interesy natury gospodarczej, jak też uzasadnione jest życzenie, by znaleźć wspólne stanowisko z Rosją w przypadku Syrii i Iranu. Ale ten, kto argumentuje, że otwarta krytyka może tym interesom zagrozić, demaskuje charakter tego partnerstwa, na które składają się interesy, złudzenia i propaganda" - pisze "SZ".

Gazeta ocenia, że niemiecko-rosyjskie partnerstwo dla modernizacji jest "wielka iluzją". "W Niemczech to partnerstwo promowano jako wspaniałą pomoc sąsiedzką. Jako sposób na to, by pomóc Rosji stać się praworządną, demokratyczną gospodarką rynkową (...). Tu zawsze tkwił haczyk, bo (były prezydent) Dmitrij Miedwiediew w czasie swoich lat na Kremlu tylko pomógł ukryć fakt, że rosyjscy przywódcy pragnęli praworządności jak wirusa ospy" - pisze "SZ". Jak dodaje, "nowoczesna Rosja Putina to wydajne państwo tajnych służb".

Według dziennika przyjaźń z Niemcami zawsze była częścią "demokratycznych kulis" cynicznego systemu władzy Putina. Przykładem jest otwarta niedawno w berlińskim Nowym Muzeum wystawa "Rosjanie i Niemcy", gdzie paktowi Ribbentrop-Mołotow poświęcono tylko jeden eksponat. "Taka sztuka pomijania pokazuje zagrożenia płynące z przyjaźni, która oparta jest na nieszczerości" - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

Podkreśla, że krytyka nie jest wymierzona w rosyjski naród, ani nawet w "tę domniemaną większość, która w nieuczciwych wyborach głosowała na Putina". "Nie jest możliwe, by demokracja przemilczała albo tuszowała bezprawie takie, jakie występuje w Rosji, samej nie odnosząc przy tym szkód. Nie istnieje też przykazanie neutralności, a wręcz przeciwnie. Autorytarne rosyjskie państwo może uznawać zaangażowanych obywateli za zdrajców i utrudniać organizacjom dostęp do pieniędzy z zagranicy, ale nie może zapobiec temu, że wolni Europejczycy będą darzyć sympatią tych, którzy pod wielką presją walczą o demokratyczną Rosję" - pisze.

"Oczywiście nie jest zadaniem Niemców, aby demokratyzować Rosję. To sprawa Rosjan. Putin stracił już miejskie elity. Wynik walki o przyszłość Rosji jest co najmniej otwarty. Tak samo jednak zadaniem Niemców nie jest to, by zafundować skostniałemu systemowi władzy nowoczesną fasadę" - podsumowuje gazeta. (PAP)

awi/ lep/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)