Notowania

niemcy
16.12.2010 12:48

Niemcy: Szef MSZ: wycofywanie z Afganistanu od końca 2011 roku

Pod koniec 2011 roku Niemcy rozpoczną redukowanie kontyngentu Bundeswehry w Afganistanie - zapowiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pod koniec 2011 roku Niemcy rozpoczną redukowanie kontyngentu Bundeswehry w Afganistanie - zapowiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle.

Przedstawiając w Bundestagu informację rządu na temat udziału niemieckich sił w dowodzonej przez NATO międzynarodowej misji ISAF Westerwelle potwierdził, że celem jest przekazanie Afgańczykom całkowitej odpowiedzialności za bezpieczeństwo ich kraju do 2014 roku.

"Do tego czasu w misji pod Hindukuszem nie powinno być już niemieckich oddziałów bojowych" - dodał szef MSZ.

"W pierwszej połowie 2011 roku rozpoczniemy przekazywanie (w ręce afgańskie) odpowiedzialności w pierwszych prowincjach. Nie będzie to jednoznacznie z natychmiastowym wycofaniem żołnierzy, ale zainicjuje stopniowe ograniczanie międzynarodowej obecności wojskowej, także stopniowe wycofywanie Bundeswehry" - powiedział Westerwelle. Zastrzegł, że wiele zależeć będzie od sytuacji w Afganistanie.

"Dziś mogę być optymistą na tyle, by powiedzieć, że pod koniec 2011 roku będziemy mogli po raz pierwszy zredukować nasz kontyngent w Afganistanie" - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Westerwelle podkreślił w swym wystąpieniu, że niemieccy żołnierze stacjonujący pod Hindukuszem uczestniczą w walkach. "Ta misja kosztuje ludzkie życie - dodał. - Ale w Afganistanie bronimy naszego własnego bezpieczeństwa, dlatego udział w tej misji jest słuszny. Słuszne jest także to, że (misja) nie może trwać bez końca".

W ramach międzynarodowej misji ISAF w Afganistanie stacjonuje obecnie 4600 niemieckich żołnierzy. Maksymalny pułap kontyngentu Bundeswehry to 5350 żołnierzy. W styczniu niemiecki parlament ma głosować nad przedłużeniem mandatu dla niemieckich sił pod Hindukuszem. Od 2001 roku, kiedy rozpoczęła się operacja w Afganistanie, zginęło w tym kraju 44 niemieckich żołnierzy.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/

Tagi: niemcy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz