Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
14.05.2010 15:11

Niemcy: Umorzono śledztwo ws. zarzutów wobec biskupa Mixy

Niemiecka prokuratura w Ingolstadt (Bawaria) poinformowała w piątek, że umorzyła wstępne dochodzenie w sprawie zarzutów wobec byłego biskupa Augsburga Waltera Mixy o molestowanie seksualne nieletnich.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niemiecka prokuratura w Ingolstadt (Bawaria) poinformowała w piątek, że umorzyła wstępne dochodzenie w sprawie zarzutów wobec byłego biskupa Augsburga Waltera Mixy o molestowanie seksualne nieletnich.

Jak powiedział niemieckiej agencji dpa prokurator Helmut Walter, nie znaleziono dowodów na to, by Mixa dopuścił się nadużyć seksualnych.

W zeszłym tygodniu Benedykt XVI przyjął rezygnację niemieckiego hierarchy, oskarżanego o stosowanie przemocy fizycznej wobec dzieci oraz malwersacje. Dopiero w ostatnich dniach pojawiły się także zarzuty pedofilii, których konsekwencją było wstępne dochodzenie prokuratury w Ingolstadt.

Mixa był w latach 1975-1996 proboszczem w Schrobenhausen w Bawarii. Byli wychowankowie tamtejszego domu dziecka twierdzą, że stosował brutalne metody wychowawcze. Miał również niezgodnie z przeznaczeniem wydawać pieniądze fundacji finansującej dom sierot.

Skandale ciążące nad niemieckim Kościołem katolickim przysłaniają odbywające się w tym tygodniu w Monachium Ekumeniczny Zjazd Kościołów.

Jak relacjonuje w piątek agencja dpa, podczas jednej z dyskusji doszło do incydentu. Pełnomocnik episkopatu Niemiec ds. molestowania biskup Stephan Ackermann został wygwizdany przez przedstawicieli organizacji ofiar pedofilii. "Jestem przerażony przebiegiem tej dyskusji, i to nie tyle jej zakłóceniem, co wypowiedziami na temat (molestowania)" - powiedział Ackermann.

W trakcie debaty jezuita Klaus Mertes, dyrektor berlińskiego kolegium im. Piotra Kanizego, gdzie ujawniono przypadki molestowania dzieci w przeszłości, oraz teolog katolicki Wunibald Mueller zaproponowali wprowadzenie kapłaństwa kobiet w Kościele katolickim oraz zniesienie obowiązku celibatu. Według dpa debacie przysłuchiwało się ok. 6000 osób.

Anna Widzyk(PAP)

awi/ az/ kar/

Tagi: niemcy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz