Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Westerwelle apeluje o zjednoczenie syryjskiej opozycji

0
Podziel się:

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zaapelował we wtorek o
zjednoczenie się do syryjskich opozycjonistów, którzy po serii tajnych spotkań w Berlinie
porozumieli się w sprawie planu na okres po upadku reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zaapelował we wtorek o zjednoczenie się do syryjskich opozycjonistów, którzy po serii tajnych spotkań w Berlinie porozumieli się w sprawie planu na okres po upadku reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

"Trzeba, by syryjska opozycja zebrała się pod wspólnym dachem i opowiedziała za demokracją, tolerancją i pluralizmem - podkreślił Westerwelle w oświadczeniu. - Popieramy taką wspólną platformę jako wiarygodną alternatywę dla reżimu Asada".

W poniedziałek o utworzenie rządu tymczasowego apelował do syryjskiej opozycji prezydent Francji Francois Hollande, zapowiadając, że Paryż uzna taki rząd. Natomiast Waszyngton zaapelował do opozycji w Syrii, by lepiej się zorganizowała przed przystąpieniem do tworzenia tymczasowego rządu.

Westerwelle określił jako ważny wkład w tworzenie nowej Syrii raport przedstawiony we wtorek w Berlinie przez obradującą tam syryjską opozycję.

Dokument zatytułowany po angielsku "The Day After" jest owocem sześciomiesięcznych intensywnych dyskusji między 50 byłymi generałami, ekspertami gospodarczymi i ds. systemu sprawiedliwości oraz reprezentantami wszystkich syryjskich grup etnicznych i wyznaniowych.

Przeciwnicy Asada, którzy uczestniczyli w opracowaniu dokumentu, postulują m.in. powołanie w Syrii zgromadzenia konstytucyjnego, utworzenie rządu tymczasowego i likwidację wszystkich tajnych więzień. Nie określono tam, kiedy i w jakich okolicznościach Asad mógłby stracić władzę.

Przeciwnicy reżimu opowiadają się za poszanowaniem praw człowieka i za demokracją; podkreślają, że Syria musi przekształcić się z państwa rządzonego przez despotę w państwo prawa.

Plan na okres po zakończeniu władzy obecnego reżimu przewiduje także reformy sił zbrojnych, wymiaru sprawiedliwości i aparatu bezpieczeństwa. Podkreślono, że nowe kierownictwo musi jasno opowiedzieć się za politycznymi zasadami i procedurami demonstrującymi zerwanie z "autorytarną spuścizną".

W spotkaniach w Berlinie, utrzymywanych w tajemnicy z obawy przed służbami specjalnymi reżimu Asada, uczestniczyli przedstawiciele Narodowej Rady Syryjskiej.

Prace syryjskiej opozycji wspierała niemiecka fundacja Nauka i Polityka, zajmująca się problematyką polityki zagranicznej. Wsparcie finansowe zapewniły resorty spraw zagranicznych Szwajcarii i USA oraz dwie niezależne od rządów organizacje z Holandii i Norwegii.

Mieszkający we Francji syryjski krytyk reżimu Asada, politolog Salam Kawakibi podkreśli, że dokument "The Day After" powinien stać się podstawą "otwartej dyskusji z udziałem wszystkich Syryjczyków".

Od marca 2011 roku trwa w Syrii krwawa rewolta przeciwko reżimowi Asada. (PAP)

klm/ mc/

12116634 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)