Notowania

wiadomości
03.02.2011 17:36

Niemcy: Wettynowie dostaną miliony za znacjonalizowaną porcelanę

Niemiecki land Saksonia zapłaci rodzinie Wettynów 4,2 miliona euro rekompensaty za porcelanę, przejętą po II wojnie światowej przez komunistyczne władze. W czwartek w Dreźnie podpisano ugodę w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niemiecki land Saksonia zapłaci rodzinie Wettynów 4,2 miliona euro rekompensaty za porcelanę, przejętą po II wojnie światowej przez komunistyczne władze. W czwartek w Dreźnie podpisano ugodę w tej sprawie.

Według informacji, przekazanych przez saksońskie ministerstwo finansów, ugoda, zawarta przez ród Wettynów, kraj związkowy oraz Państwową Manufakturę Porcelany w Miśni, dotyczy 300 porcelanowych obiektów, m.in. znajdujących się w Państwowych Zbiorach Sztuki w Dreźnie. Panujący niegdyś w Saksonii Wettynowie zrzekli się roszczeń do tej kolekcji.

"Ugoda zapewnia, że wybitne dzieła i świadectwa saksońskiej sztuki oraz nauki pozostaną w państwowych muzeach i instytucjach" - oświadczyli w czwartek ministrowie: finansów Georg Unland oraz nauki i sztuki Sabine von Schorlemer.

W drezdeńskim pałacu Zwinger znajduje się jeden z największych na świecie zbiór porcelany. Składają się nań eksponaty porcelany chińskiej, japońskiej oraz miśnieńskiej. Pochodzą z kolekcji Augusta Mocnego, władcy z saskiej dynastii Wettynów, a także króla polskiego.

Zawarcie ugody tylko częściowo kończy spór o restytucję mienia między Saksonią a panującym niegdyś w tym landzie rodem. Wettynowie roszczą sobie też prawa do obrazów, książek i mebli. Według saksońskiego ministerstwa finansów spór ten ma zostać rozwiązany do końca 2012 r.

W 1999 r. Wettynowie zawarli z Saksonią ugodę, która przyznawała im prawa do ponad 18 tysięcy obiektów, które były własnością rodu przed 8 maja 1945 r. Dwie trzecie z nich Saksonia potem odkupiła. Porozumienie z 1999 r. zawierało jednak klauzulę, umożliwiającą zgłaszanie kolejnych roszczeń w przyszłości, gdyby odnalazły się dalsze obiekty z majątku rodziny. W 2006 r. Wettynowie znów przedstawili zatem żądania zwrotu mienia.

Wettynowie panowali przez ponad 800 lat w Saksonii, księstwach w Turyngii i Łużycach. Po drugiej wojnie światowej potomkowie ostatniego króla Saksonii Fryderyka Augusta III, który abdykował w 1918 r., zostali wywłaszczeni przez sowieckie wojska okupacyjne i opuścili Saksonię.(PAP)

awi/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz