Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Wiceszef MSZ w wywiadzie dla Reutera o Rosji, Putinie i UE

0
Podziel się:

Zdaniem wiceministra spraw
zagranicznych Niemiec, atmosfera polityczna w Rosji staje się
coraz bardziej niepewna, niemniej Unia Europejska powinna szybko
wykorzystać możliwość "zbliżenia Moskwy z Unią nim będzie za późno".

Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Niemiec, atmosfera polityczna w Rosji staje się coraz bardziej niepewna, niemniej Unia Europejska powinna szybko wykorzystać możliwość "zbliżenia Moskwy z Unią nim będzie za późno".

Wiceminister spraw zagranicznych Gernot Erler udzielił Reuterowi wywiadu przed planowanym na piątek spotkaniem w Finlandii prezydenta Rosji Władimira Putina z przywódcami państw UE.

"Słowa Władimira Putina (...) i rzeczywistość społeczna w Rosji nie zawsze oznaczają to samo. Odnosi się to do organizacji pozarządowych (NGOs), a także do politycznego klimatu wewnątrz Rosji, który charakteryzuje rosnąca niepewność po niedawnych morderstwach" - powiedział Erler.

Mowa o zabójstwie, m.in. dziennikarki Anny Politkowskiej, a także nowej ustawie w sprawie NGOs, która, zdaniem wielu tych organizacji, pozwala Kremlowi ingerować w ich pracę.

Putin zapewniał Niemcy i inne unijne kraje, że powszechnie krytykowana nowa ustawa nie osłabi społeczeństwa obywatelskiego w Rosji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, której kraj przejmuje w styczniu od Finlandii przewodnictwo w Unii, ma rozpocząć renegocjowanie z Rosją jej porozumienia z UE o partnerstwie i współpracy.

"To nie będzie łatwe zadanie i nie ma gwarancji sukcesu" - ostrzegł Erler.

Osiągnięcie konsensusu co do nowego porozumienia z Rosją wewnątrz liczącej 27 członków Unii (tylu będzie od stycznia r. 2007) nie będzie łatwe, zwłaszcza przy dużej liczbie byłych komunistycznych państw Europy Wschodniej, które odnoszą się do Rosji z głęboką podejrzliwością" - powiedział wiceszef niemieckiej dyplomacji. (PAP)

mmp/ ro/ 5772

17:59 06/10/19

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)