Notowania

polska
21.06.2010 13:29

Niemcy: Wiceszefowa MSZ: Polska decyduje o swej drodze w UE

Polska zadecyduje w drugiej turze wyborów prezydenckich o swej dalszej drodze w UE - oceniła w poniedziałek niemiecka wiceminister spraw zagranicznych Cornelia Pieper.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska zadecyduje w drugiej turze wyborów prezydenckich o swej dalszej drodze w UE - oceniła w poniedziałek niemiecka wiceminister spraw zagranicznych Cornelia Pieper.

Wypowiedź liberalnej polityk, która pełni też funkcję koordynatora niemieckiego MSZ ds. współpracy z Polską, przekazała niemiecka agencja dpa.

"Albo Polska opowie się za powrotem na polityczne ubocze, albo pozostanie motorem reform i będzie kroczyć drogą do strefy euro" - powiedziała Pieper w Berlinie na spotkaniu z grupą dziennikarzy. Jej zdaniem dopiero teraz kampania wyborcza w Polsce rozpocznie się na dobre.

Pieper przyznała też, że nie jest przekonana, iż kandydat PiS Jarosław Kaczyński prowadziłby jako prezydent proeuropejski kurs, jak zapowiadał w kampanii wyborczej.

Z kolei posłanka Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Angelica Schwall-Dueren oświadczyła, że frakcja SPD cieszy się z nieoczekiwanie dobrego wyniku szefa SLD Grzegorza Napieralskiego w wyborach prezydenckich w Polsce.

"To pokazuje, że socjalny wybór rozwoju gospodarczego jest ważną sprawą dla obywateli Polski. Mamy nadzieję, że te wybory dodadzą socjaldemokratom w Polsce wiatru w żagle" - dodała niemiecka polityk.

Jak poinformowała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza, według danych z ponad 94 proc. obwodów, Napieralski uzyskał w wyborach prezydenckich 13,68 proc. głosów.

Schwall-Dueren odnotowuje w swym oświadczeniu, że wybory prezydenckie w Polsce rozstrzygną się w drugiej turze 4 lipca pomiędzy kandydatem liberalnej PO Bronisławem Komorowskim, a kandydatem "narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość" Jarosławem Kaczyńskim.

"Mamy nadzieję, że także w drugiej turze wyborów zainteresowanie Polaków, pomimo okresu urlopowego, wyrazi się w wysokiej frekwencji" - dodała posłanka niemieckiej SPD.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/ mow/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz