Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Większość w Bundestagu chce kontynuowania lustracji

0
Podziel się

Większość frakcji w niemieckim Bundestagu opowiedziała się podczas
czwartkowej debaty za kontynuacją po roku 2011 lustracji wysokich rangą pracowników służby
publicznej pod kątem współpracy z komunistyczną bezpieką w dawnej NRD.

bEglAvlx

Większość frakcji w niemieckim Bundestagu opowiedziała się podczas czwartkowej debaty za kontynuacją po roku 2011 lustracji wysokich rangą pracowników służby publicznej pod kątem współpracy z komunistyczną bezpieką w dawnej NRD.

Zdecydowanie przeciwna dalszej lustracji jest jedynie postkomunistyczna Lewica. "W państwie prawa istnieje prawna zasada przedawnienia" - argumentowała posłanka Lewicy Lukrezia Jochimsen.

Z końcem przyszłego roku wygasa zapis ustawy o aktach NRD-owskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa (Stasi), zgodnie z którym osoby pełniące kierownicze stanowiska w służbie publicznej, ministrowie federalni i krajów związkowych, sędziowie i wysocy rangą działacze sportowi mogą być lustrowani pod kątem współpracy ze Stasi.

bEglAvlz

W ocenie niemieckich chadeków i liberałów 20 lat po upadku komunizmu w d. NRD i zjednoczeniu Niemiec nie można jednak definitywnie zamknąć rozliczeń z reżimem Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED).

Jak argumentował w Bundestagu polityk CDU Bernhard Kaster, celem ustawy lustracyjnej była "budowa zaufania" oraz "samooczyszczenie parlamentu". Chadecy proponują przeprowadzenie nowej kontroli członków Bundestagu pod kątem współpracy ze Stasi.

"Ludzie, którzy szpiegowali i zdradzali swój naród, nie powinni być dziś posłami" - mówił Kaster.

"Musimy kontynuować rozliczenie tego najgorszego rozdziału historii reżimu bezprawia i przeciwstawiać się każdej próbie jego bagatelizowania" - przekonywał chadecki polityk.

bEglAvlF

"Nie może być mowy o oddzieleniu przeszłości grubą kreską" - mówił z kolei Reiner Deutschmann z FDP.

Również socjaldemokrata Wolfgang Thierse opowiedział się za wydłużeniem możliwości lustracji poza 2011 r.

"Kto raz nadużył władzy nad człowiekiem, nie powinien otrzymać władzy po raz kolejny - dodał. - Ludzie powinni mieć pewność, że osoby na wysokich stanowiskach w polityce, administracji, wymiarze sprawiedliwości, armii i w sporcie nie nadużyli w przeszłości swej władzy". Według SPD Urząd Pełnomocnika ds. Akt Stasi powinien kontynuować swoją pracę.

Nowelizacja ustawy w sprawie wydłużenia lustracji do 2016 r. może zostać uchwalona jeszcze przed letnią przerwą wakacyjną.

bEglAvlG

Zwolennicy kontynuowania lustracji w Niemczech powoływali się podczas debaty na przykład graniczącego z Polską landu Brandenburgia, gdzie w minionych miesiącach ujawniono kilka przypadków współpracy obecnych polityków Lewicy z komunistyczną Stasi. Od jesieni zeszłego roku Lewica współtworzy z SPD rząd w kraju związkowym.

Na początku grudnia premier Brandenburgii Matthias Platzeck zapowiedział przeprowadzenie lustracji wszystkich posłów landtagu. Powołano również krajowego pełnomocnika ds. akt Stasi.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

bEglAvma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)