Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy wybrali prezydenta

0
Podziel się:

Prezydent Niemiec Horst Koehler został wybrany na kolejną, pięcioletnią kadencję.

Niemcy wybrali prezydenta
(PAP/EPA)
bECxYSzp

Prezydent Niemiec Horst Koehler został w sobotę wybrany na kolejną, pięcioletnią kadencję.

W tajnym głosowaniu uzyskał poparcie 613 z 1224 członków niemieckiego Zgromadzenia Federalnego - dokładnie tyle, ile wynosiła absolutna większość, wymagana, by wygrać wybory prezydenckie w pierwszej turze.

Na 66-letniego Koehlera głosowali delegaci CDU/CSU, liberalnej FDP oraz bloku Wolnych Wyborców.

bECxYSzr

Jego główna rywalka 66-letnia Gesine Schwan - politolog, była rektor Uniwersytetu Europejskiego _ Viadrina _ we Frankfurcie nad Odrą oraz koordynatorka MSZ ds. współpracy z Polską - uzyskała 503 głosy. Miała poparcie SPD oraz Zielonych.

Na kandydata Lewicy aktora Petera Sodanna oddano 91 głosów. Czterech członków zgromadzenia poparło pieśniarza Franka Rennickego, startującego w wyborach z ramienia skrajnie prawicowych Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) i Niemieckiej Unii Ludowej (DVU).

Dziesięciu delegatów wstrzymało się od głosu.

Czytaj w Money.pl
*Niemcy: PKB spadnie w tym roku aż o 6 proc. * Produkt krajowy brutto Niemiec zmniejszy się w 2009 roku o 6 procent - zakłada niemiecki rząd w przedstawionej w środę skorygowanej prognozie wzrostu gospodarczego. Czytaj w Money.pl
bECxYSzx

Koehler jest czwartym w historii RFN prezydentem, wybranym na drugą kadencję.

_ - Zamierzam nadal pracować najlepiej, jak potrafię _ - powiedział po ogłoszeniu wyników.

Przypomniał, że Niemcy, tak jak cały świat, ogarnięte są kryzysem gospodarczym. - _ Przed nami sporo pracy, ale poradzimy sobie (...) Ten kraj jest silny. Pokazali mi to obywatelki i obywatele w ciągu minionych pięciu lat _ - powiedział.

Według Koehlera najważniejsze dziedziny, które wymagają wzmożonego wysiłku, to praca, edukacja oraz integracja. _ - Możemy przyczynić się do tego, by świat stał się bardziej sprawiedliwy i przysłużymy się tym sami sobie _ - dodał.

bECxYSzy

Gratulując Koehlerowi, kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że jest on prezydentem, _ którego Niemcy potrzebują w obecnej sytuacji _.

Głosowanie w Zgromadzeniu Federalnym było też testem dyscypliny partyjnej dla współrządzącej Niemcami chadecji oraz liberałów. Partie te zmierzają do utworzenia koalicji po wyborach do Bundestagu 27 września. _ Dziś okazało się, że osiągnęliśmy to, czego chcieliśmy - razem, a nie osobno _ - powiedziała Merkel, komentując wynik głosowania.

Już po raz drugi Koehler walczył o najwyższy urząd w RFN z Gesine Schwan. W 2004 r. kandydatka SPD i Zielonych bardzo nieznacznie - różnicą kilkunastu głosów - przegrała z obecnym prezydentem. Tym razem nie zdobyła głosów wszystkich 514 elektorów obu popierających ją partii; niektórzy delegaci z ramienia Zielonych wstrzymali się od głosu.

Przyczyną tej sytuacji mogły być niektóre kontrowersyjne wypowiedzi Schwan. Kilka tygodni przed wyborami ostrzegła ona przed _ wybuchowymi _ nastrojami w społeczeństwie w związku z nasilającą się recesją gospodarczą, narażając się na zarzut populizmu.

bECxYSzz

Z kolei w minionym tygodniu nie zgodziła się w jednym z wywiadów prasowych jednoznacznie określić dawnej komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej _ państwem bezprawia _.

Po wyborach przyznała, że jest rozczarowana wynikiem wyborów prezydenckich. _ -Wolałabym wygrać _ - powiedziała. Nie żałuje jednak swojego startu. _ - Ważne, by istniała demokratyczna alternatywa _ - oceniła.

Prezydent Niemiec nie ma dużych kompetencji, jednak urząd ten cieszy się dużym poważaniem i autorytetem w społeczeństwie.

ZOBACZ TAKŻE:

bECxYSzS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)