Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemczyk: procedura dot. udostępnienia odkrytych akt - finalizowana

0
Podziel się:

Procedura związana z udostępnieniem śledczym odkrytych niedawno około 60
tomów akt operacyjnych policji w Radomiu jest już finalizowana - poinformował w czwartek
dziennikarzy wiceszef gdańskiej prokuratury apelacyjnej, prokurator Zbigniew Niemczyk.

Procedura związana z udostępnieniem śledczym odkrytych niedawno około 60 tomów akt operacyjnych policji w Radomiu jest już finalizowana - poinformował w czwartek dziennikarzy wiceszef gdańskiej prokuratury apelacyjnej, prokurator Zbigniew Niemczyk.

Jak powiedział akta, o których mowa, "dokumentują techniki operacyjne realizowane przez Wydział Techniki Operacyjnej Komendy Wojewódzkiej w Radomiu w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika".

"W znakomitej większości są to materiały tajne, poufne, materiały o charakterze niejawnym, wobec czego na potrzeby wykorzystania ich w procesie karnym niezbędna jest zgoda ministra spraw wewnętrznych i administracji" - powiedział Niemczyk, przypominając, że o taką zgodę śledczy wystąpili w kwietniu.

Niemczyk dodał, że z informacji, które prokuratura uzyskała telefonicznie, wynika, że "procedura podjęta przez ministerstwo jest już finalizowana". "Procedura ta wymaga niezwykłej wnikliwości, stąd czas dwóch miesięcy nie powinien jakoś szczególnie dziwić, bo są to materiały ważkie, objęte tajemnicą państwową. Zawsze ogromna rozwaga organów państwowych jest ważna przy wydawaniu tego rodzaju decyzji" - wyjaśnił Niemczyk.

Jak zaznaczył, po zapoznaniu się z aktami śledczy podejmą czynności procesowe. "Być może będą to przesłuchania określonych osób, określone czynności analityczne. Być może będą wnioski o zniesienie klauzul tajności. To jest uzależnione od analizy dokonanej przez prokuratorów" - powiedział Niemczyk.

Dodał, że znalezienie policyjnych materiałów było efektem współpracy z sejmową komisją śledczą zajmującą się sprawą Olewnika.

Prokurator wyjaśnił, że wspomniane akta nie były dotychczas wykorzystywane w prowadzonym przez gdańską prokuraturę śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w postępowaniach w sprawie zabójstwa i porwania Krzysztofa Olewnika.

"Na trop tych materiałów prokuratorzy wpadli już w trakcie prowadzonego postępowania, w wyniku analizy przesłuchań określonych osób, które o tych materiałach wiedziały. Wcześniej mieliśmy materiały z rozpracowań operacyjnych policji, teraz mamy kolejną kategorię dokumentacji realizacji określonych zadań policji" - powiedział Niemczyk.

Prokurator zaznaczył, że "znalezienie" policyjnych materiałów było efektem współpracy z sejmową komisją śledczą zajmującą się sprawą Olewnika.

Jak wyjaśnił Niemczyk, prokuratorzy nie znają zawartości wspomnianych akt. Dodał, że "sądząc po usytuowaniu jednostki, w której powstały akta i analizując jej zadania realizowane przy okazji sprawy", należy się spodziewać, że w aktach znajdują się materiały dotyczące przekazania w 2003 roku przez rodzinę Olewników okupu porywaczom.

Jak dodał Niemczyk, "każdy dokument, który pozwoli na trafniejszą ocenę działań funkcjonariuszy publicznych podejmowanych przy okazji porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, jest na wagę złota".

Dwa śledztwa, w których ustalane są nieznane okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz badane nieprawidłowości przy dotychczasowych postępowaniach w tej sprawie, wszczęto w 2007 r. w olsztyńskiej prokuraturze okręgowej. W maju 2008 r. postępowania zostały przeniesione do Gdańska, gdzie prowadzi je Prokuratura Apelacyjna.

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w październiku 2001 roku. Po porwaniu sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z rodziną Olewnika, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro okupu, jednak Krzysztof Olewnik nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r., a w 2010 r. po ekshumacji na cmentarzu w Płocku i badaniach genetycznych ostatecznie potwierdzono tożsamość Krzysztofa Olewnika.

Proces w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika toczył się od października 2007 do marca 2008 r. Na ławie oskarżonych znalazło się w sumie 11 osób. Sąd Okręgowy w Płocku skazał wtedy dwóch zabójców Olewnika - Sławomira Kościuka i Roberta Pazika - na kary dożywotniego więzienia. Ośmioro skazano na kary od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat pozbawienia wolności; jednego z oskarżonych sąd uniewinnił. Trzech sprawców porwania i zabójstwa Olewnika popełniło samobójstwo.(PAP)

aks/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)