Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
18.02.2011 14:30

Niemieckie partie czerpią zyski z hazardu?

Niemiecka afera hazardowa. Potentat na rynku automatów od lat wpłaca pieniądze na konta polityków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisegagne/iStockphoto)

Wiodące niemieckie partie polityczne od wielu lat dostają wysokie datki od potentata w branży hazardowej Paula Gauselmanna, który w ten sposób chce zapobiec zaostrzeniu przepisów dotyczących salonów gier - podał dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.

Według gazety od 1990 roku na konta CDU, SPD, FDP i Zielonych trafił ponad milion euro datków od spółki Gauselmann. Rządząca CDU sprawdza wpłaty, które przekazywane były w mało przejrzysty sposób i nie zostały odnotowane w rozliczeniach finansowych partii.

Niemieckie partie zobowiązane są wykazać w rozliczeniach rocznych datki od wysokości 10 tysięcy euro od osoby lub firmy. Dziennik pisze, że dotacje pochodzące od koncernu Gauselmanna sięgały od 50 tysięcy do 70 tysięcy euro w latach wyborów parlamentarnych, ale pieniądze wpływały w małych kwotach, wpłacanych przez różne osoby, najczęściej menadżerów koncernu.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t83688.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;bylo;przecieku;w;sprawie;afery;hazardowej,175,0,748975.html) Nie było przecieku w sprawie afery hazardowej Sueddeutsche Zeitung _ powołuje się na wewnętrzną instrukcję wydaną przez szefa firmy, w której wymaga on od menadżerów, by regularnie wspierali finansowo niemieckich posłów. Celem tych działań jest _ zrozumienie _ dla interesów krytykowanej branży hazardowej. Około 20 menadżerów koncernu Gauselmann, a także właściciel firmy i jego rodzina, regularnie przekazuje wybranym politykom datki w wysokości kilku tysięcy euro.

Gauselmann odpiera zarzuty niemieckiego dziennika. Według niego wysokość datków dla partii zależy wyłącznie od tego, jak duże kwoty on, jego rodzina i menadżerowie firmy mogą odliczyć od podatków. Fiskus nie dopatrzył się nieprawidłowości w działaniach Gauselmanna i jego pracowników.

Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz