Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nieoficjalnie: Artur Szklener zwyciężył w konkursie na dyrektora Instytutu Chopina

0
Podziel się:

Muzykolog Artur Szklener został wskazany w konkursie jako kandydat na
stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina - dowiedziała się PAP ze źródeł
zbliżonych do NIFC. Ostateczna decyzja należy do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Muzykolog Artur Szklener został wskazany w konkursie jako kandydat na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do NIFC. Ostateczna decyzja należy do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Artur Szklener jest muzykologiem, w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina pracował dotychczas jako zastępca dyrektora ds. nauki i wydawnictw.

Konkurs zorganizowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po zatwierdzeniu kandydatury nowego dyrektora mianuje minister Bogdan Zdrojewski.

Do konkursu, który komisja konkursowa rozstrzygnęła w środę, zakwalifikowało się pięć osób. Obok Szklenera byli to: p.o. dyrektora NIFC-u Kazimierz Monkiewicz; dyrygent Piotr Wajrak; dyrektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki Aleksandra Kielan oraz były dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego i były wiceminister kultury Rafał Skąpski.

Artur Szklener (ur. 1972 w Krakowie) ukończył studia muzykologiczne w 1997 r. w Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1994-1995 był stypendystą Exeter University w Wielkiej Brytanii, w latach 1994-1997 - programu Phare w Londynie, Pradze, Brnie i Krakowie. Od ukończenia studiów prowadzi zajęcia w Instytucie Muzykologii UJ. W 2008 r. obronił rozprawę doktorską pod tytułem "Idiom melodyki Chopina".

Szklener rozpoczął pracę w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w 2001 r. Stanowisko zastępcy dyrektora ds. nauki i wydawnictw objął w 2009 r. Jest redaktorem publikacji naukowych wieńczących coroczne konferencje chopinowskie oraz współtwórcą serii wydawniczej "Dzieła Chopina. Wydanie faksymilowe". Przedmiotem jego badań naukowych są dzieła Fryderyka Chopina oraz metody analizy muzyki tonalnej.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zdecydował o rozpisaniu konkursu na dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina 7 grudnia 2011 r. Wcześniej w instytucie doszło do konfliktu pomiędzy Monkiewiczem a pomysłodawcą i dyrektorem międzynarodowego festiwalu muzycznego "Chopin i jego Europa" Stanisławem Leszczyńskim. Z tego powodu Leszczyński zrezygnował z funkcji zastępcy dyrektora instytutu ds. edukacji muzycznej, nagrań i koncertów. Nie brał udziału w konkursie na stanowisko dyrektora NIFC-u.

Szklener poparł Leszczyńskiego w konflikcie z szefem instytutu i wkrótce również złożył wypowiedzenie. W mediach donoszono, że powodem jego rezygnacji były trudności we współpracy z Monkiewiczem po udzieleniu przez Szklenera poparcia inicjatywie wysłania listu otwartego do ministra kultury. W petycji przedstawicieli środowiska i organizacji muzycznych apelowano o nieprzyjmowanie rezygnacji Leszczyńskiego oraz o niezwłoczne zorganizowanie konkursu na stanowisko dyrektora instytutu.

W skład jury, które wyłoniło kandydata na stanowisko szefa NIFC, weszło pięcioro przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwoje przedstawicieli stowarzyszeń zawodowych lub twórczych oraz dwoje przedstawicieli Związku Zawodowego Pracowników Kultury przy NIFC.

Resort kultury reprezentowali: pianistka, pedagog, profesor Akademii Muzycznych w Bydgoszczy i Gdańsku Katarzyna Popowa-Zydroń; pianista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina Piotr Paleczny; dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowski; dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojciech Kwiatkowski; dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w resorcie Zenon Butkiewicz.

Przedstawicielami stowarzyszeń zawodowych lub twórczych w komisji konkursowej byli: prezes Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz oraz przedstawiciel Towarzystwa im. Fryderyka Chopina Zbigniew Lasocki.

Związek Zawodowy Pracowników Kultury przy NIFC reprezentowali: p.o. dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz i muzykolog, znawca twórczości Chopina Mieczysław Tomaszewski.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, powołany 2001 r. decyzją polskiego parlamentu, zajmuje się m.in. badaniami naukowymi oraz popularyzacją wiedzy o Fryderyku Chopinie i jego muzyce, organizowaniem koncertów i konkursów. Placówka współdziała z instytucjami i organizacjami chopinowskimi na całym świecie.(PAP)

mce/ agz/ ls/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)