Notowania

wiadomości
27.06.2012 17:42

Nieprezentowane dotąd zbiory KUL na wystawie w Suwałkach

150 eksponatów, w tym obrazy Kossaka, Malczewskich, Nikifora i Nowosielskiego ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego można oglądać od środy na wystawie w Muzeum Okręgowym w Suwałkach (Podlaskie).

Podziel się
Dodaj komentarz

150 eksponatów, w tym obrazy Kossaka, Malczewskich, Nikifora i Nowosielskiego ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego można oglądać od środy na wystawie w Muzeum Okręgowym w Suwałkach (Podlaskie).

Na wystawie pt. "Sztuka polska i europejska w zbiorach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II" są obrazy, grafiki, rysunki, fotografie, rzeźby, ceramika i wyroby z metalu.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski powiedział PAP, że wystawa jest wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ zgromadzone w murach uczelni dzieła sztuki nigdy dotąd nie były prezentowane na wystawie ani nie udostępniano ich szerszej publiczności. Wyjaśnił, że Muzeum Okręgowe w Suwałkach zaproponowało lubelskiej uczelni pomoc w zorganizowaniu takiej wystawy i udało się zaprezentować ją najpierw w Suwałkach.

Wśród dzieł jest kilka rzeźb Matki Bożej z dzieciątkiem z pracowni śląskiej z XV wieku. Najstarsza pochodzi z 1470-1480 roku. Jest obraz Martena van Valckenborcha "Wysokogórski pejzaż z Lotem i jego córkami" z 1600 r. Jest kilka obrazów Nikifora z lat 50., a także rysunek Jana Matejki "Postać woja".

Wśród 150 eksponatów znalazła się grafika Wojciecha Kossaka "Piekło karpackie Dolor et Caritas", obraz Jacka Malczewskiego "Widok na Wawel" oraz Rafała Malczewskiego "Na Krupówkach w Zakopanem". Są także trzy obrazy Jerzego Nowosielskiego z lat 50.: "Chrystus Pantokrator", "Matka Boża Orantka", "Przemienienie na Górze Tabor".

"Potrzebowaliśmy dobrej wystawy na inaugurację uroczystą naszego muzeum po wielkim remoncie, więc dobrze, że ta wystawa przyjechała do Suwałk, a potem pojedzie jeszcze w kilka innych miejsc" - powiedział Brzozowski.

Wystawa została zorganizowana w 80. rocznicę ustanowienia zbiorów sztuki w KUL. Zaczęto je gromadzić w 1932 roku, ale w czasie wojny niemal wszystkie zaginęły. Zachowały się dwa obrazy. Gromadzenie zbiorów wznowiono po 1956 roku.

Do tej pory ze zbiorów KUL korzystali w większości studenci historii sztuki. Jeden z obrazów - "Portret dziewczynki" z XIX wieku nieokreślonego autora - był prezentowany na wystawie w Tokio. Zbiorami KUL interesują się znaczące europejskie muzea.

Wystawę w Suwałkach będzie można oglądać do końca października. (PAP)

bur/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz