Notowania

afganistan
10.06.2010 12:01

Niezapowiedziana wizyta brytyjskiego premiera w Afganistanie

Wielka Brytania nie zwiększy swojego kontyngentu wojskowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Na konferencji prasowej z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem David Cameron podkreślił, że jego kraj nie zamierza zwiększać liczby żołnierzy stacjonujących w Afganistanie.

_ - Kwestia wzmocnienia kontyngentu nie jest absolutnie w programie Wielkiej Brytanii _ - oświadczył Cameron. - _ Nikt nie chce, aby brytyjscy żołnierze zostali w Afganistanie, choćby dzień dłużej niż to niezbędne _ - przekonywał.

Premier dodał jednak, że Londyn zamierza przeznaczyć 67 mln funtów (83 mln euro) na walkę z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi, które zabijają wielu żołnierzy.

Afganistan uważany jest przeznowy brytyjski rząd za kluczowy dla jego polityki zagranicznej. W miesiąc po przejęciu władzy Cameron, który kieruje konserwatywno-liberalną koalicją, dokonuje intensywnej oceny sytuacji w Afganistanie, gdzie obecnie przebywa 9500 brytyjskich żołnierzy. Jest to drugi, po amerykańskim, największy kontyngent zagraniczny.

W ciągu ostatniego miesiąca prezydent Karzaj spotkał się z premierem Cameronem w Londynie, trzej brytyjscy ministrowie pojechali z wizytą do Afganistanu, a utworzona przez nowego premiera Narodowa Rada Bezpieczeństwa poświęciła sytuacji w Afganistanie kilka sesji.

Będąc w opozycji Cameron zarzucał Partii Pracy, że wystawia na niebezpieczeństwo życie brytyjskich żołnierzy nie zapewniając im wystarczającej liczby helikopterów i pojazdów opancerzonych, więc obecnie zależy mu, by mieli wszystko czego potrzebują. Jako przywódca opozycji Cameron był w Afganistanie cztery razy.

Cameron powiedział, że daje czas na realizację strategii walki z rebeliantami, którą przygotowała administracja prezydenta USA Baracka Obamy, ale równocześnie brytyjskie władze szukają sposobu, by walkę z talibami uczynić bardziej efektywną.

Od początku operacji w 2001 roku w Afganistanie zginęło tam prawie 300 brytyjskich żołnierzy. Ofiary powodują, że spada poparcie opinii publicznej dla wojny. Co więcej jej koszty poważnie obciążają brytyjski budżet w czasie, gdy nowy rząd szuka oszczędności, by poradzić sobie z dziurą budżetową.

Liczba żołnierzy sił międzynarodowych w Afganistanie jest obecnie najwyższa od początku konfliktu i sięga 150 tys., ale śmierć ponad 18 z nich jedynie w tym tygodniu pokazuje, że nie słabną również siły talibów.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Afgańska heroina zabija częściej niż talibowie ]( http://news.money.pl/artykul/afganska;heroina;zabija;czesciej;niz;talibowie,28,0,630556.html )
* [ W. Brytania: Pierwszy skandal w koalicji ]( http://news.money.pl/artykul/w;brytania;pierwszy;skandal;w;koalicji,0,0,626688.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz