Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Niezawisimaja Gazieta": możliwe porozumienie Rosja-USA w sprawie tarczy

0
Podziel się

Moskwa i Waszyngton mogą porozumieć się w
sprawie tarczy antyrakietowej USA w Europie i strategicznych broni
ofensywnych - podkreśla w poniedziałek "Niezawisimaja Gazieta".

bEgEUpDV

Moskwa i Waszyngton mogą porozumieć się w sprawie tarczy antyrakietowej USA w Europie i strategicznych broni ofensywnych - podkreśla w poniedziałek "Niezawisimaja Gazieta".

Moskiewski dziennik pisze o tym, komentując wystąpienia wiceprezydenta USA Joe Bidena i wicepremiera Rosji Siergieja Iwanowa podczas 45. Międzynarodowej Konferencji o Bezpieczeństwie, która w czasie minionego weekendu obradowała w Monachium.

Amerykański wiceprezydent zapowiedział tam, że USA będą rozwijać swój system obrony przeciwrakietowej, o ile okaże się on skuteczny i racjonalny ekonomicznie, a także, iż będą konsultować się w tej sprawie z NATO i Rosją.

bEgEUpDX

Iwanow oświadczył, że "bardzo pozytywnie" ocenia przemówienie Bidena. Rosyjski wicepremier dodał, że obawy Moskwy mogłoby złagodzić wykonanie kilku posunięć w sferze przejrzystości i środków budowy zaufania.

W ocenie "NG", uwagi Iwanowa, to "sygnał gotowości do kontynuowania dialogu z Waszyngtonem na temat tarczy".

Dziennik przywołuje opinię b. szefa sztabu głównego strategicznych wojsk rakietowych Rosji, generała w stanie spoczynku Wiktora Jesina, według którego w celu osiągnięcia porozumienia należałoby - jak to ujął - reanimować propozycje, które w październiku 2007 roku złożyli ówcześni szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych USA Robert Gates i Condoleezza Rice.

Jesin przypomniał, że zaproponowali oni, aby rosyjscy wojskowi mieli dostęp do amerykańskiej bazy antyrakiet w Polsce i radaru w Czechach.

bEgEUpEd

"Najważniejszy warunek to prawne zobowiązanie się przez Amerykanów do ograniczenia możliwości europejskiego segmentu ich systemu obrony przeciwrakietowej do maksimum 10 rakiet przechwytujących w Polsce i jednego radaru w Czechach" -zaznaczył rosyjski generał.

Według Jesina, w takim wypadku Rosja mogłaby zobowiązać się do nierozmieszczania rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim.

Zdaniem wojskowego Moskwa mogłaby nawet nie nalegać na stałą obecność rosyjskich obserwatorów w obiektach w Polsce i Czechach. Jasin wyjaśnił, że "wystarczyłyby okresowe kontrole z nieskrępowanym dostępem do tych obiektów na stałej podstawie".

"W okresie między inspekcjami sytuację można by kontrolować za pomocą widomonitoringu" - dodał generał.

bEgEUpEe

Jerzy Malczyk (PAP)

jo/ mal/ ro/

bEgEUpEy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)