Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niezgoda: porozumienie ws. budżetu to bardzo dobra wiadomość

0
Podziel się:

Polityczne porozumienie ws. Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020 to
bardzo dobra i długo oczekiwana wiadomość zarówno dla rozdzielających pieniądze z przyszłego
budżetu, jak i dla beneficjentów - ocenił wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda.

Polityczne porozumienie ws. Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020 to bardzo dobra i długo oczekiwana wiadomość zarówno dla rozdzielających pieniądze z przyszłego budżetu, jak i dla beneficjentów - ocenił wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda.

Jak poinformował w czwartek szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, przewodniczący PE Martin Schulz i premier Irlandii Enda Kenny uzgodnili porozumienie polityczne w sprawie nowego siedmioletniego budżetu UE na lata 2014-2020. Barroso nazwał to porozumienie "dobrym dla Europy i jej obywateli" i podkreślił, że zarówno szef PE, jak i reprezentująca rządy państw UE irlandzka prezydencja, zgodzili się uczynić krok w kierunku kompromisu budżetowego.

"Liczymy, że przyśpieszy to negocjacje pakietu rozporządzeń dla polityki spójności" - skomentował w rozmowie z PAP to porozumienie wiceminister Niezgoda. Wyjaśnił, że na lipiec i wrzesień planowane są spotkania na poziomie roboczym w Brukseli i wyraził nadzieję, że jesienią będą gotowe wszystkie przepisy potrzebne do kontynuowania prac nad pisaniem przyszłych programów operacyjnych.

"Porozumienie zawarte dzisiaj w Brukseli pozwoli na kontynuację tych prac zgodnie z przyjętym harmonogramem" - wskazał Niezgoda. "Zależy nam na tym, aby wdrażanie programów operacyjnych rozpoczęło się w 2014 r., najszybciej jak to tylko możliwe" - dodał. Wyjaśnił, że pod koniec tego roku do oficjalnych negocjacji z KE mają być gotowe projekty programów operacyjnych i projekt umowy partnerstwa. Umowa partnerstwa to dokument, w którym państwa członkowskie wskazują KE, jak za pomocą funduszy europejskich chcą osiągnąć swoje cele rozwojowe.

Niezgoda odniósł się także do zapowiedzi, że najpóźniej w 2016 r. dokonany zostanie przegląd wieloletniego budżetu unijnego, który ma uwzględnić aktualną sytuację gospodarczą. "Zarówno przegląd budżetu w 2016 r., jak i zwiększenie jego elastyczności były elementami niezbędnymi do zawarcia kompromisu - warunkami, jakie stawiał Parlament Europejski od początku negocjacji. Dla Polski najważniejsze jest zapewnienie, że dzięki tym mechanizmom wszystkie środki z budżetu będą mogły być efektywnie wykorzystane i że nie będzie to miało negatywnego wpływu na naszą krajową alokację z polityki spójności" - ocenił wiceminister. (PAP)

her/ mc/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)