Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nigdy Więcej: bezkarność neofaszystów zaprzeczeniem wartości

0
Podziel się

Bezkarność neofaszystów w kraju tak doświadczonym przez historię stanowi
zaprzeczenie podstawowych wartości i niszczy dobre imię Polski w świecie - napisało Stowarzyszenie
"Nigdy Więcej" w stanowisku przekazanym PAP w związku z profanacją pomnika w Jedwabnem.

bEiVgLVh

Bezkarność neofaszystów w kraju tak doświadczonym przez historię stanowi zaprzeczenie podstawowych wartości i niszczy dobre imię Polski w świecie - napisało Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" w stanowisku przekazanym PAP w związku z profanacją pomnika w Jedwabnem.

W środę patrol policji zauważył zniszczenia na pomniku w Jedwabnem (Podlaskie) oraz na ogrodzeniu z kamiennych bloczków. Ogrodzenie stoi na obrysie dawnej stodoły, w której 10 lipca 1941 roku spalono Żydów. Na samym pomniku zamalowano farbą napisy w języku polskim i hebrajskim, które się na tam znajdują, namalowano też swastykę. Na elementach okalających obelisk napisano natomiast "Nie przepraszam za Jedwabne" oraz "Byli łatwopalni". Są też swastyki i symbole SS.

W przekazanym w czwartek PAP oświadczeniu Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" zwróciło uwagę, że do profanacji pomnika doszło w przeddzień rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. "Stowarzyszenie wzywa opinię publiczną oraz wszystkie instytucje do zdecydowanej reakcji w celu położenia kresu bezkarności neofaszystów" - głosi tekst oświadczenia.

bEiVgLVj

"Polskie prawo zabrania działalności organizacji faszystowskich i rasistowskich, jednak przepisy te pozostają zazwyczaj na papierze" - zwrócono uwagę w oświadczeniu. Jak dodano "do dziś opisano kilka tysięcy incydentów w całej Polsce, w większości przypadków ich sprawcy pozostają bezkarni".

Według autorów oświadczenia "organizacje takie jak Narodowe Odrodzenie Polski i Obóz Narodowo-Radykalny otwarcie propagują rasizm i antysemityzm, odwołują się do wzorów faszystowskich i kultu przemocy".

W oświadczeniu przypomniano także inne tego typu incydenty o charakterze rasistowskim, do których doszło w ostatnim czasie. Chodzi m.in. o zamalowanie litewskich nazw miejscowości na 28 tablicach w gminie Puńsk na Suwalszczyźnie licznie zamieszkiwanej przez mniejszość litewską, faszystowskie napisy na synagodze w Orli czy podpalenie Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.

Pomnik w Jedwabnem ustawiono 10 lat temu przed uroczystościami w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń w Jedwabnem. Wówczas ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przeprosił za tę zbrodnię. Sprawa Jedwabnego wywołała bardzo szeroką dyskusję społeczną.

bEiVgLVp

Napis na pomniku w Jedwabnem w języku polskim, hebrajskim i jidysz głosi: "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych, żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. Jedwabne 10 lipca 2001 roku".

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" istnieje od 1996 r., przeciwdziała rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji, monitoruje przypadki incydentów o takim charakterze na terenie naszego kraju.(PAP)

mja/ malk/ jbr/

bEiVgLVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)